Soros, a 'vörös ördög'
A magyar származású 82 éves nagybefektető Soros Fund Management nevű cége a részvényvásárlás tényét ma jelentette be hivatalosan New Yorkban. A Manchester United fő tulajdonosa, az amerikai Glazer család 233.3 millió dollárt kasszírozott a piacra dobott A-sorozatú részvényekért, noha ennél százmillióval többet reméltek a lépéstől. Soros a felkínált 16,6 millió darab A-sorozatú részvényből 3,1 milliót vásárolt meg, mintegy 40 millió dollárért, azaz 14,05 dollárt fizetett minden egyes részvényért.
Glazerék korábban 16-20 dolláros célárfolyamot határoztak meg, de a befektetők ennyit nem voltak hajlandóak adni a papírokért. Igazuk is lehetett, ugyanis a kibocsátás óta a részvényárfolyam 6,7 százalékot karcsúsodott – kedden 13,1 dollárnál járt -, de ez előfordult egy-egy ilyen tőzsdei bevezetésnél.
Soros alapja összesen 25 milliárd dollár körüli összeget forgat, úgyhogy a mostani vétellel inkább csak a labdarúgás iránti szeretetét fejezte ki a befektetőguru, akinek a neve tavalyelőtt az AS Roma lehetséges megmentőjeként is felmerült, de akkor nem sikerült nyélbe ütni az üzletet. Mindemellett Sorosnak nagy beleszólása nem lesz a klub ügyeibe, ugyanis a 7,85 százalékos A-sorozatú papírokból álló részvénycsomagja a klub teljes részvénytulajdonát tekintve összességében csak 1,9 százalékot ér.
A 134 éves múlttal rendelkező, fennállása óta 19 megszerzett bajnoki címmel angol rekordernek tekinthető Manchester United piaci értéke a Bloomberg és a Forbes számításai szerint 2,9 milliárd dollár körül mozog, ezzel a második Real Madridra egymilliárdot ver rá. A Glazer család 2005-ben vette meg a klubot, s a szavazati jogok 99 százaléka is hozzájuk tartozik. Övéké a B-sorozatú részvénypakett, ezek sokkal nagyobb értéket képviselnek, mint az A-sorozatúak.
A tőzsdei részvényeladásból befolyó összeget az eredeti célok szerint a felgyülemlett adósságok csökkentésére fogják fordítani. Glazerék tavaly a szingapúri tőzsdén keresztül szerettek volna értékesíteni egymilliárd dollárnyi Manchester United-részvénycsomagot, de ez akkor a befektetői klíma hirtelen romlása miatt meghiúsult, az amerikaiak nem vállalták a börzei bevezetéssel járó fokozott kockázatokat.
Kockázatok persze most is vannak, de ezért nem a befektetői hangulat, hanem maga a csapat a felelős, amely a 2012-13-as idénynyitón 1-0-ás vereséget szenvedett hétfőn este Liverpoolban, az Everton otthonában, miközben legnagyobb riválisai jó startot vettek: a bajnok Manchester City és BL-címvédő Chelsea egyaránt begyűjtötte a három pontot.