Soha nem lesz olcsóbb az állami közmű
Ehhez képest a Fidesz politikusai vagy akár Németh Lászlóné az elmúlt hónapok során számos félreérthető kijelentést tettek a márciusra ígért „olcsó" gáztól a „rezsicsökkentés fenntartásán", a „rezsicsökkentés intézményének garantálásán" keresztül a „minél olcsóbb" energiáig. Az államtitkár kedden „Újabb lépés – folytatódik a rezsicsökkentés" címmel a német RWE-től és a fővárosi önkormányzattól tavaly az állami Magyar Fejlesztési Bankhoz (MFB) került Főgáz belső vizsgálatának eredményéről számolt be. E szerint a cég körülbelül félezer társasházi és kétezer kis- és középvállalkozó ügyfele a tényleges fogyasztásánál nagyobb mérőórát és így magasabb számlát kapott. Ez szerintük törvényes ugyan, de nem etikus. Így most a Főgáz ingyenesen kisebbekre cseréli a berendezéseket. A lépés, ami az államtitkár szerint tükrözi nonprofit szemléletüket, évi körülbelül egymilliárdos kiesés az állami társaság számára, ami az érintett fogyasztóknak ekkora rezsicsökkenést jelent.
Az államtitkár cáfolni látszott a Főgázzal kapcsolatos fejleményeket először a Hír TV-vel megosztó minisztere, Lázár János állítólagos kijelentését, miszerint a többi áram- és gázszolgáltatónál is hasonló vizsgálat zajlott volna le. Németh Lászlóné szavaiból kitűnt, hogy a többi, külföldi hátterű társaságnál nem történt hasonló, mert ilyen mélységű átvilágításra csak az állami körben van lehetőségük. Ám megfogalmazása szerint hasonló visszásságokat a többi cégnél is „joggal feltételezhetnek". Utalt rá, hogy e körben az ENKSZ-szel együtt a minap létrehozott KAF Központi Adatgyűjtő és Feldolgozó Zrt. végezhet hasonló felméréseket.
Azt, hogy az előzetes bejelentésektől eltérően a cégbejegyzés szerint miért nem a Miniszterelnökséghez tartozó MFB, hanem a nemzeti fejlesztési tárca alá sorolt Magyar Nemzeti Vagyonkezelő az ENKSZ és a KAF tulajdonosa, az államtitkár kérdésünkre finanszírozási okokkal indokolta.