Simor: korlátozott a monetáris politika mozgástere
Hozzátette: kamatot akkor lehet csökkenteni, ha az ország kockázati megítélés stabilizálódik. A jegybankelnök szerint a magyar gazdaság továbbra is nagyon sebezhető, amin rövid távon nehéz javítani. Az államadósság hosszabb távon is viszonylag magas marad, az állampapírpiac továbbra sem működik kielégítően és Magyarország kockázati felára a legmagasabb a régióban.
Az idén még mély recesszió lesz Magyarországon, 2010 a stabilizálódás éve lesz, és ezt követően indulhat meg a növekedés - fejtette ki Simor András. Bár az MNB érzi a gazdasági szereplők kamatcsökkentési igényét, erre csak akkor van mód, ha a kockázati megítélés javul, stabilizálódik és nem veszélyezteti a pénzügyi rendszer biztonságát. Hangsúlyozta, hogy a banki hitelezési aktivitás növelésére a monetáris politikának nincs igazán befolyása, mivel a bankok nem a likviditáshiány miatt nem hiteleznek, hanem azért, mert saját forrásból próbálnak egyre inkább kihelyezni.
A kormány intézkedései rövid távon megemelik ugyan az inflációt, de eltekintve ezek hatásától a fogyasztói árak éves növekedési üteme középtávon a 3 százalékos cél alatt marad - mondta. A legutóbbi és a tervezett kormányintézkedések azonban hosszabb távon hozzájárulnak a GDP arányos államadósság csökkenéséhez is, ami javíthatja az ország kockázati megítélését.
Az MNB felügyelőbizottsága korábban megállapította, hogy nem összeférhetetlen a jegybankelnöki pozíció a ciprusi cégben lévő szerepével - válaszolta Simor András Mádi László fideszes képviselőnek az elnök ciprusi cégét firtató kérdésére. Hozzátette: már mindent elmondott a cégéről és azt is bejelentette, hogy felfüggeszti a cég tevékenységét. Babák Mihály (Fidesz) kérdésében Simor Andrásnak, a Zeneakadémia egyik vezető testületében betöltött pozíciója utáni - ismertetése szerint - havi 1 millió forintos juttatásáról érdeklődött, míg Tállai András (Fidesz) arra várt választ, hogy a jegybankelnök gondolt-e a lemondásra. Simor András elmondta, hogy a Zeneakadémiától egy fillér jövedelmet sem vesz fel, az említett 1 millió forint nem havi, hanem éves juttatás, amelyet teljes egészében az intézményt segítő alapítványnak utal át. Külföldi befektetéseiből származó jövedelme után pedig megfizette az adót.