Semmi sem elég: erősített a külkereskedelem
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint októberben a kivitel volumene 5,2, a behozatalé 5,6 százalékkal növekedett az előző év azonos hónapjához képest. Kétszámjegyű bővülés jellemezte a feldolgozott termékek mindkét irányú forgalmát és a nyersanyagok behozatalát. A gépek és szállítóeszközök importjának, valamint az élelmiszerek, italok, dohánytermékek exportjának növekedése is számottevő volt az év tizedik hónapjában.
Az év első tíz hónapjában a kivitel volumene 2,4, a behozatalé egy százalékkal haladta meg az előző év azonos időszaki szintet. A 2012. január-októberi kivitel értéke 19 576 milliárd forint (67,3 milliárd euró), a behozatalé 17 816 milliárd forint (61,3 milliárd euró) volt.
A külkereskedelmi mérleg aktívuma 1760 milliárd forintot (6,1 milliárd eurót) tett ki, 92 milliárd forinttal (11 millió euróval) többet, mint 2011 azonos időszakában.
Január és október között a termékforgalom forintban mért árszínvonala az exportban 4,9, az importban 6,4 százalékkal emelkedett 2011 azonos időszakához képest, a cserearány 1,4 százalékkal romlott. A forint a dollárhoz képest 16, az euróhoz mérten 6,1 százalékkal gyengült.
A gépek és szállítóeszközök kivitelének volumene 2,1 százalékkal volt kevesebb, míg a behozatalé 1,1 százalékkal volt több mint 2011 első tíz hónapjában.
A híradás-technikai hangrögzítő és -lejátszó készülék exportvolumenének 20 százalékot meghaladó csökkenéséhez elsősorban a mobiltelefonok és alkatrészei kivitelének jelentős visszaesése járult hozzá. Ezzel szemben e termékkör importjában egyszámjegyű növekedés volt, főként a tv-alkatrész behozatal alacsony bázishoz viszonyított bővülése miatt.
Számottevő növekedés jellemezte az energiafejlesztő gép és berendezés exportját, bár az utóbbi hónapok forgalma nem érte el a bázis havi szinteket.
Dinamikusan nőtt a közúti jármű értékesítés mindkét irányú forgalma, valamint az irodagép és gépi adatfeldolgozó berendezés kivitele.
A feldolgozott termékek export- és importvolumene 8,1, illetve 4,9 százalékkal bővült 2011. január-októberhez képest.
Több mint tizedével nőtt a gyógyszer és gyógyszerészeti termék kivitele - elsősorban az ukrán és orosz relációnak köszönhetően -, a behozatal némileg meghaladta a bázisidőszaki szintet.
Átlagon felül növekedett a szakmai, tudományos ellenőrző műszer, a gumigyártmány, a szerves vegyi termék, valamint a vas és acél mindkét irányú kereskedelme.
Az energiahordozók importvolumene - a forintárak 18 százalékos növekedése mellett - az év első tíz hónapjában 5,2 százalékkal volt kevesebb, mint 2011 azonos időszakában.
Az árufőcsoport átlagával azonos mértékben csökkent a természetes és mesterséges gáz behozatala az utóbbi három hónap markáns visszaesésének következtében. A kőolaj és kőolajtermék behozatalának volumene továbbra is csaknem tizedével maradt el a bázistól.
Az év első tíz hónapjában az élelmiszerek, italok, dohánytermékek exportvolumene 7,4 százalékkal nőtt, míg az importé 5,6 százalékkal csökkent 2011. január-októberhez képest.
Az árufőcsoport kivitelének közel harmadát képviselő gabona és gabonakészítmény exportvolumene az időszak egészében mintegy ötödével nőtt, bár az októberi kiszállítás jóval alatta maradt a bázis havi szintnek.
Dinamikusan bővült az állati takarmány kivitele is. Ezzel szemben a hús és húskészítmény, a cukor, cukorkészítmény és méz, illetve a dohány és dohányáru behozatalát jellemző stagnálás kivételével minden egyéb termékkör importja csökkent.
Az idén, a január-október közti időszakban az Európai Unióba irányuló kivitel volumene 2,3, az onnan érkező behozatalé 3,4 százalékkal volt több mint 2011 azonos időszakában.
Külkereskedelmi egyenlegünk aktívuma az unió tagjaival szemben 79 milliárd forinttal romlott. Az EU-n kívüli országokkal folytatott kereskedelemben az export volumene 2,4 százalékkal bővült, az importé négy százalékkal elmaradt az egy évvel ezelőttitől.
A külkereskedelmi mérleg hiánya 546 milliárd forint volt, 171 milliárd forinttal kevesebb, mint az előző év azonos időszakában.