Segély helyett betegen is dolgoznának

Egymillióan vannak, közülük huszonnégyen munkatapasztalatot szereztek és hét fogyatékos, illetve megváltozott munkaképességű embernek sikerült tartósan elhelyezkednie. Állítólag ez már siker.

A fogyatékos és megváltozott munkaképességű emberek munkához juttatását segítő, két éve meghirdetett „Mi is tudunk dolgozni!” című program eredményét ismertető közlemény szerint: sikerült bebizonyítani, hogy új módszerekkel a megváltozott munkaképességű emberek is sikeresen integrálhatók a munkaerőpiacra.

Ma Magyarországon egymillió megváltozott munkaképességű, de aktív korú (15-64 év közötti) ember él. Nagy részük szociális ellátásban részesül, de sokan közülük képesek lennének és akarnak is dolgozni, de csak kevesebb, mint egynegyedük kapott eddig esélyt a nyílt munkaerőpiacon. Pedig a megváltozott munkaképességű emberek foglalkoztatásával – a járulékok befizetése által – az állam is sokkal jobban járna.

Az állam évente több milliárd forintot szán a lakóotthonok fenntartására. Ennek az összegnek egy része visszaforgatható lenne a rendszerbe a fogyatékos emberek nyílt munkaerőpiaci elhelyezésével. A lakóotthoni önfenntartó munka is megoldást jelenthetne.

A projektben több csapat vett részt. Két év alatt összesen 70 középsúlyos és halmozottan súlyos fogyatékos ember, utógondozott fiatal és tartós munkanélküli csatlakozott a programhoz. A legfőbb cél az volt, hogy a képzések, munkahelyi gyakorlat megszerzésével illetve konkrét elhelyezkedéssel ezek az emberek egy lépéssel közelebb kerüljenek a munkaerőpiachoz.

A két év során összesen 24 fő szerzett munkatapasztalatot, 7 ember pedig már tartósan elhelyezkedett.

Az egyik sikertörténet a Kézenfogva Alapítvány által a vácegresi otthonban koordinált projekthez fűződik. A lakók saját termelésű növényekből készítettek fűszereket, teákat, olajokat és szappant elsősorban saját felhasználásra, de a környék vállalkozói már felfigyeltek a kezdeményezésre, így bár a program hivatalosan lezárult, a lakók tovább folytatják a munkát és jó esély van arra, hogy az általuk készített termékeket szélesebb közönség is megismerhesse, illetve a felkészültebb munkavállalók a közeli, hasonló profilú munkahelyen is kipróbálják megszerzett tudásukat.

„A fogyatékos emberek integrációja sokkal nehezebbnek és nagyobb kihívásnak bizonyult – mondja Fehér Miklós a program szakmai vezetője, a Kézenfogva Alapítvány munkatársa – hiszen, sokan közülük eddig izoláltan, a társadalomból kirekesztve éltek. Meg kellett tanulniuk, mit is jelent az együtt szó: Együtt dolgozni, együttműködni.”

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.