Rugalmasságot ígér az IMF

az IMF rugalmas az európai országok megsegítését illetően – fogalmazott Christine Lagarde, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) vezérigazgatója az IMF és a Világbank tokiói közgyűlésén. A világ országaitól határozott lépéseket sürgetett a pénzügyi szektor reformjában, az államadósságok leépítésében, a munkahelyteremtés támogatásában és a globális egyensúlytalanságok kiküszöbölésében.

Az egyre bonyolultabbnak ígérkező fenntartható világgazdasági kilábaláshoz "bátor együttműködést" és "határozott lépéseket" vár tagjaitól a Nemzetközi Valutaalap (IMF) – közölte csütörtökön Christine Lagarde, a szervezet vezérigazgatója az IMF és a Világbank tokiói közgyűlésén.

Az államadósságcsökkentést szorgalmazó Christine Lagarde újságírók kereszttüzében
International Monetary Fund (IMF) Managing Director Christine Lagarde attends a news conference as reporters raise their hands for questions at the annual meetings of the IMF and the World Bank Group in Tokyo October 11, 2012. REUTERS/Kim Kyung-Hoon (JAPAN - Tags: BUSINESS POLITICS)

Lagarde elmondta: az IMF nem számít gyors kilábalásra a fejlődő világot is egyre jobban érintő válságból, amelyet számos más faktor mellett elsősorban az európai és az amerikai bizonytalanság okoz.

A vezérigazgató szerint jó hír, hogy egyes szereplők – elsősorban a fejlett országok központi bankjai – jó döntéseket hoztak a közelmúltban, de további lépésekre van szükség, különösképpen az eurózónában és az Egyesült Államokban. Európának ki kell használnia a jegybanki lépések által teremtett lendületet, és fel kell gyorsítani válságkezelő lépéseit, Washingtonnak pedig kordában kell tartania államadósságát, amely "egyre veszélyesebbé válik".

Ezzel párhuzamosan a fejlődő gazdaságoknak nagyobb figyelmet kell fordítaniuk sebezhetőségeikre, többek között a magas élelmiszerárakra és a szegénység terjedésére – jelentette ki Lagarde.

Az IMF négy területen vár "határozott lépéseket" a világ országaitól: a pénzügyi szektor reformjában, a magas államadósságok leépítésére vonatkozó hiteles középtávú stratégiák kidolgozásában, a munkahelyteremtés támogatásában és a globális egyensúlytalanságok kiküszöbölésében.

A szervezet új hitelezési módok kidolgozásával, felügyeleti tevékenységének hatékonyabbá tételével, illetve technikai segítségnyújtásának javításával kíván hozzájárulni a kilábaláshoz – közölte Lagarde, hangsúlyozva, hogy az IMF rugalmas az európai országok megsegítését illetően, és kész részt venni további válságkezelési programokban.

Lagarde abbéli reményének adott hangot, hogy az ülés végére befejeződhet az IMF reformja, amelyről 2010-ben döntöttek a szervezet tagjai. Eddig a reform három lépcsőjéből kettő megvalósult, de a harmadik – a fejlődő világnak, elsősorban Kínának nagyobb szavazati arányt adó, s Európa és az USA szavazati arányát 50 százalék alá csökkentő – lépcsőt illetően mindeddig nem történt előrelépés.

Görögországgal kapcsolatban a vezérigazgató elmondta: úgy véli, Athénnek további két évre lesz szüksége, hogy végrehajtsa a nemzetközi hitelezői trojka által megkövetelt reformintézkedéseket, amelyeket eredetileg 2014-ig kellene életbe léptetnie.

Lagarde üdvözölte az Európai Stabilitási Mechanizmus hétfői működésbe lépését, ugyanakkor felhívta a figyelmet arra, hogy a válságkezelés valódi megkezdéséhez további parlamenti, jogi aktusokra van szükség. "Ez kompromisszum a pénzügyi hatékonyság és a demokrácia között" – fogalmazott.

Újságírói kérdésre válaszolva közölte: a közgyűléstől távolmaradó kínai jegybankelnök és pénzügyminiszter "sokat veszített" az ülés kihagyásával. "Azt várjuk (Kínától), hogy elkötelezett partner legyen a világgazdasági kérdésekben" – mondta Lagarde. A kínai gazdaság lelassulásával és potenciális kihívásaival kapcsolatban azt tanácsolta Pekingnek, hogy összpontosítson belső piacára, indítsa be a fogyasztást.

A kínai delegáció két legrangosabb tagja vélhetően a Tokió és Peking közti szigetvita miatt maradt távol a japán fővárosban rendezett találkozótól.

A Világbank a konfliktus sújtotta országok segítésére, valamint a klímaváltozás leküzdésére kíván összpontosítani – közölte a tanácskozáson Jim Yong Kim, a szervezet vezérigazgatója.

A Világbank vezetője azt mondta, a klímaváltozással kapcsolatos adatok "egyre ijesztőbbek", tudósként pedig "erkölcsi kötelessége", hogy felhívja a figyelmet a jelenség veszélyeire.

Kim azt is hangoztatta: a Világbank aktívabb szerepet fog játszani a gazdasági növekedés beindításában a törékeny, konfliktus sújtotta országokban, ahol mihamarabb a kis- és középvállalkozások fejlődését és a leszerelt fegyveresek munkához jutását segítő környezetet kell teremteni.

Az arab tavasz országaiban a gazdasági-társadalmi politikák újragondolása vált szükségessé, itt elsősorban a fiatalok és a nők munkavállalását kell támogatni – fejtette ki.

Kim kijelentette: a világ kihívásokkal teli időkét él, az élelmiszerárak magasak és ingadozók, a magas jövedelmű országok növekedése alacsony, a fejlődő országok, amelyek korábban a fejlődés motorjai voltak, nem immúnisak a növekvő világgazdasági bizonytalanságra.

"Az elmúlt hetek gazdasági hírei kijózanítólag hatottak. Mindenki sebezhető a bizonytalanság idején, de elsősorban a szegények (…) A Világbank feladata biztosítani azt, hogy az elmúlt öt év gazdasági fejlődését nem rombolja le a helyzet romlása Afrika, Latin-Amerika és Ázsia fejlődő gazdaságaiban" – mondta.

A Világbank vezetője újságírói kérdésre azt is közölte, hogy a szervezet kiemelt feladata a mezőgazdaság és élelmezésbiztonság fenntarthatóságának támogatása.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.