Miért volt ennyire feltűnően semmitmondó Orbán?

Feltűnően laposra sikeredett a miniszterelnök mai parlamenti felszólalása, a választott képviselőknek még annyit sem mondott az uniós csomagról és annak hazai hatásairól a parlamentben, amennyit néhány újságíróval megosztott két ülés közt, rohantában. Vajon miért nem volt az ülésteremben közlékenyebb a kormányfő? A válaszunk: rosszul időzített óvatosságból.

Csalódnia kellett annak, aki arra számított, hogy a kormányfő mai parlamenti beszédéből új információk birtokába jut a kínok közt körvonalazódó uniós csomagról, avagy a magyar költségvetési pálya újraírásáról. Sőt, Orbán Viktor helyzetértékelése sem tett hozzá többet az ismereteinkhez.

Beszél, de nem mond
Orbán Viktor miniszterelnök, Parlament, Kövér László

Kifejezetten lapos, semmitmondó beszédet hallottunk Orbántól. Nem túlzás, a miniszterelnök közlékenyebb volt a közszolgálati tévé riporterével vasárnap – de még ma reggel újságírók előtt, a kormánypárti frakcióülésről távozóban is – mint a parlament választott képviselőivel. A mai ülést indító beszédében egyetlen szám nem hangzott el arról, mekkora jövekedéssel, illetve költségvetési kiigazítással számol jelenleg a kormány (ezt hétvégén tárgyalták át Matolcsy György nemzetgazdasági miniszterrel és Varga Mihály államtitkárral).

Pedig az elmúlt egy napban több kormányzati szereplő – köztük Orbán – nyilatkozatából kiderült, hogy a GDP bővülése legfeljebb 0,5 százalékos lehet jövőre, a kiigazítás mértéke 200 milliárd forint (erről Cséfalvay Zoltán, az NGM államtitkára beszélt), valamint az is világossá vált, hogy a kormány nem kíván hozzányúlni a 2012-es büdzsé főszámaihoz (azokat ugyanis már elfogadta a parlament, és csak rendkívüli tárgyalással lehetne újra szavazásra bocsátani a bevételi és kiadási, valamit a hiányszámot). Azt is megtutdtuk ma reggel, hogy a kormányfő már azzal is tisztában van, hol kell megtalálni a hiányzó összeget.

Ezekről azonban a parlamenti képviselők semmit nem hallhattak az ország előtt álló kihívásokat ecsetelő miniszterelnöki előadásban. Pedig ha valahol elvárható lenne az ország első számú operatív vezetőjétől, hogy számot adjon a helyzetről, és részletesen beszámoljon a teendőkről, az a törvényhozás. Vajon miért mérte ilyen szűkmarkúan a tartalmat Orbán?

Mint előbb bemutattuk, lett volna miről beszélnie. Nem az információhiány akadályozta meg tehát Orbánt, hogy tényekről beszéljen. Például arról, hogy az ország lakosainak, vállalatainak számolniuk kell-e újabb szorítással az adóprésen. Minthogy a csomagban bevételoldali intézkedések is szerepelnek (erről az NGM államtitkára beszélt), nem alaptalan az aggodalom. Az intézkedések részleteivel most persze talán még Orbán sincs tisztában, a kormány a héten tárgyal a javaslatokról, de az irányokat ismerheti a miniszterelnök. Azt is, mekkora növekedéssel, illetve árfolyammal kezdte meg a büdzsé újratervezését Matolcsy.

Furcsa ez a kommunikáció, már csak azért is, mert Orbán erre a hétre jósolt egy újabb spekulációs támadást Magyarország ellen. Ma még nem tudjuk, mennyi az igazság ebben, de a kedélyeket bizonyára hűteni tudná, ha az ország miniszterelnöke világosan, tényszerűen beszélne a költségvetési kiigazításról. Egy hét van az őszi ülésszakból, a költségvetés végszavazását mához egy hétre ütemezte be a kormány. Nem lehetett volna tehát elhamarkodottnak tekinteni, ha Orbán már ma megoszt részleteket mindannyiunkkal arról, hogy próbálják tartani a jövőre tervezett hiányt.

A beszéd legérdekesebb része az államháztartás finanszírozásáról szólt. Arról, hogy jövőre „sorba fognak állni" az európai államok az adósságpiacon, akármikor tehát mi sem léphetünk ki erre a piacra – derült ki Orbán szavaiból. Ez jóval fenyegetőbb veszély, mint elsőre tűnik: másokkal kell egyezkednünk, hogy mikor kínálhatjuk fel mi a papírjainkat a befektetőknek. Ha akarom, mondhatom azt is, újabb csatát veszít a szuverenitásunk, mert nem mi fogjuk eldönteni, hogy történjen az adósságunk megújítása.

Az Orbán által emlegetett „viharkabátra" tehát szükségünk lesz. Lehet, hogy a vihar elleni védekezés szándékával lett olyan, amilyen a miniszterelnöki beszéd is: minél kevesebbet mondanak, annál kevesebb táptalajt adnak a találgatásoknak. Csakhogy ebben a helyzetben egy információgazdagabb beszéd valószínűleg erősebb fedelet húzhatott volna az ország fölé, olyat, amit nem kap fel könnyedén egy pénzügyi orkán. Nem mindegy ugyanis, hogy hol, milyen környezetben beszél a miniszterelnök: a parlamenti patkóban minden szónak súlya van, szemben a parlamenti folyosóval.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.