Döntött az LB, rossz hír a hiteleseknek
Új eljárásra utasított a szegedi székhelyű Partiscum XI. Takarékszövetkezet egyoldalú szerződésmódosításra lehetőséget adó általános szerződési feltételeinek ügyében a Legfelsőbb Bíróság kedden kihirdetett felülvizsgálati döntésében.
A Szegedi Ítélőtábla fél évvel ezelőtti jogerős ítéletében három évre visszamenőleg minden szerződő fél vonatkozásában kimondta, hogy a Partiscum összes egyoldalú szerződésmódosítása tisztességtelen, ezért érvénytelen. A Partiscum felülvizsgálati kérelemben támadta meg a jogerős döntést.
A pénzintézet jogi képviselője a keddi tárgyaláson többek között azzal érvelt, hogy magyar és európai jogszabályok adnak lehetőséget az egyoldalú szerződésmódosításra, a jogerős ítélet perek százait eredményezheti százmilliárdos nagyságrendben, továbbá a sokéves futamidejű hiteleknél képtelenek minden gazdasági kockázatot magukra vállalni a hitelnyújtó pénzintézetek, ennek kikényszerítése pedig a hitelezés befagyásához vezetne.
A Legfelsőbb Bíróság keddi ítéletében részben jogszabálysértőnek találta az alsóbb rendű bíróságok döntését, részítéletben javarészt hatályon kívül helyezte a Szegedi Ítélőtábla másodfokú jogerős döntését, és a Csongrád Megyei Bíróságot arra utasította, hogy új első fokú eljárása során a részítéletben megfogalmazott objektív kritériumok alapján érdemben vizsgálja meg az egyoldalú szerződésmódosításokat.
A bíróság a szóbeli indoklásában kifejtette: az egyoldalú szerződésmódosításra lehetőséget adó okok listájának tételes vizsgálatakor figyelemmel kell lenni többek között arra, hogy külső objektív, a felek által nem befolyásolt-e az egyoldalú módosításra okot adó körülmény, azt figyelembe vették-e a felek a szerződéskötéskor, illetve, hogy a professzionális gazdasági szereplő ésszerű módon előre láthatta-e.