Róna Péter szerint sokkal valószínűbb, hogy nem lesz IMF-megállapodás
Pusztán elméletileg előfordulhatna az is, hogy Orbán Viktor hazafias felindulásból lemond kormányfői tisztségéről – mondta Róna Péter az Origo.hu-nak – hiszen több ország példájából kiderült már, mivel jár, amikor a piacok megvonják a bizalmukat egy országtól, és az is egyértelmű, hogy a magyar kormány a piac szemében nem hiteles.
Róna Péter közgazdász – az Oxfordi Egyetemen a Blackfriars Hall tanára – szerint ma teljes mértékben hiányoznak azok a feltételek, amelyek alapján az IMF tárgyalóasztalhoz ülhetne velünk. A 2008-as IMF-tárgyalásokat külső szakértőként végigkövető Róna Péter szerint az IMF, mint profi bankár, amely a tagországainak a befizetéseiből csak felelősen adhat hitelt, 180 fokos gazdaságpolitikai fordulatot vár el az általa nyújtott hitelért cserébe, ennek részeként akár az egykulcsos adó visszavonását is.
Róna szerint a forszírozott lépések egy részéről a magyar miniszterelnök – a nyilvános megszólalásai alapján – hallani sem akar, ez is hiányzó feltétel a megállapodáshoz.
Kevesebb szó esik az IMF-megállapodás útjában álló gazdasági akadályokról, pedig nagyon nehéz a helyzet. Róna György véleménye szerint ahhoz, hogy az államadósság ne emelkedjen, Magyarországnak 3-3,5 százalékos növekedésre van szüksége, de ez a láthatáron sincs, és semmiképpen nincs olyan gazdaságpolitika, amely ezt bármilyen időtávon valószínűsítené.
Növekedés hiányában viszont nincs az a megszorító csomag, amellyel az államadósságot kordában lehetne tartani. Bonyolítja a helyzetet, hogy ha – egyelőre elméletben – mégis sikerülne felpörgetni a GDP-t, az a gazdaság szerkezete miatt további gondokat idézne elő.
Róna úgy látja, hogy ha a növekedés 3 százalék fölé emelkedik, akkor nagyon könnyen borul a külkereskedelmi mérleg, amely most éppen a növekedés hiánya – a gyenge belső fogyasztás – és az erős export miatt miatt többletet termel.
Ha gyorsulna a növekedés, akkor működésbe lépne a gazdaság óriási importbeszívó jellegzetessége, és borulna a mérleg, ami azt jelenti, hogy a külkereskedelmen keresztül nem tudjuk kitermelni a devizát, ami pedig az adósság kezeléséhez kellene.
Mára mondhatni jogi-gazdasági értelemben sakk-matt helyzetben van az ország: az EU nem köthet új szerződést egy országgal addig, amíg az szerződésszegésben áll vele szemben, az IMF pedig nem állapodhat meg az országgal addig, amíg az nem rendezte sorait az EU-val, és profi bankárként is csak annak adhat hitelt, aki vissza is tudja azt fizetni.
Róna Péter úgy véli, hogy ennek a sakk-matt helyzetnek a következményei rövidesen láthatóvá lesznek: a piac is rá fog ébredni a következő hetekben. A közgazdász szerint forró lesz az április.