Romló gazdasági hangulat az euróövezetben

Jelentősen romlott az euróövezetnek a német Ifo és a francia ICC által publikált gazdasági hangulatindexe. A negyedik negyedév 81,7 pontot mutat a harmadik 88,9 pontja után. A 100 pont a 2005-ös kiinduló helyzetnek felel meg.

Az idei harmadik negyedévben tovább romlott az euróövezeti gazdasági hangulatindex. Miközben az aktuális helyzet megítélése csak csekély mértékben romlott, a következő hat hónapra vonatkozó üzleti várakozásokat számszerűsítő index jóval nagyobb mértékben esett vissza – írja a müncheni egyetem Ifo gazdaságkutató intézete és a párizsi nemzetközi gazdasági kamara (ICC) közös World Economic Survey (WES) elemzése.

A tanulmány összesített hangulatindexe a negyedik negyedévben 81,7 pontra romlott a harmadik negyedévi 88,9 pontról.

Az aktuális helyzet megítélése 97,9 pontra csökkent a harmadik negyedévi 103,5 pontról. A következő hat hónapra vonatkozó üzleti várakozásokat tükröző index 72,1 pontra esett vissza 80,3 pontról.

Az index 100 pontos értéke a 2005-ös kiinduló helyzetnek felel meg.

Az Ifo és az ICC közös gazdasági hangulatfelmérésében részt vevő szakértők az euróövezeti gazdasági gondok legfőbb okaként a tagországok költségvetési deficitjének alakulását nevezeték meg. A rangsorban a második és a harmadik helyen az alacsony belső kereslet és a munkanélküliség állt. A válaszadók egybehangzó véleménye szerint a fellendülés jelei még nem észlelhetők.

Az aktuális helyzet megítélése Görögország, Olaszország, Portugália, Spanyolország és Ciprus esetében a "recesszió" kategóriába esett. A belgiumi, franciaországi, írországi, hollandiai és szlovéniai helyzetet a válaszadók "kedvezőtlennek" ítélték meg. A németországi helyzetet egy kissé rosszabbnak ítélték meg, mint az előző negyedévben, de még mindig "kielégítőnek" tartják a válaszadók. Ugyanez mondható el Észtországról, Szlovákiáról is.

A következő hat hónapra vonatkozó üzleti kilátások tekintetében a válaszadók csak Írország, Hollandia és Észtország esetében várnak javulást.

A 2012. negyedik negyedévi felmérést 270 gazdasági szakember megkérdezésével állította össze a müncheni egyetem Ifo gazdaságkutató intézete a párizsi nemzetközi gazdasági kamarával együttműködésben.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.