Romló feldolgozóipari kilátások

Két éve a legnagyobb arányú csökkenést vetíti előre a magyar feldolgozóipar jövőbeni kilátásait mérő Beszerzési Menedzser Index.

Októberben 48,2 volt a Beszerzési Menedzser Index (BMI) szezonálisan kiigazított értéke. Ez 2,5 százalékponttal alacsonyabb a szeptemberinél. A mostani érték 2009 novembere óta a legalacsonyabb - közölte a Magyar Logisztikai, Beszerzési és Készletezési Társaság (MLBKT) szerdán.

A korábbi októberekkel és az elmúlt hónapokkal összevetve az idei érték kifejezetten alacsony, és egyértelmű szűkülést jelez.

A közlemény szerint 2010 júliusa óta folyamatosan bővült a feldolgozóipar. A növekedés üteme 2010 novembertől kezdve tartósan magasan volt egészen ez év áprilisáig. Azóta azonban először lassabb ütemre váltott a bővülés, majd az elmúlt három hónapban kétszer is csökkenést mutatott.

A BMI egy összetett mutatószám, öt egyedi index súlyozott átlaga. 50 feletti értéke a feldolgozóipari tevékenységek fellendülésére, ez alatti pedig a recesszió irányába való elmozdulásra utal.

A felmérésben vizsgált részindexek szeptemberhez képest három kivétellel csökkentek.

A termelési mennyiség indexe esett. Ezzel együtt már huszonkettedik hónapja emelkedik a mutató. Erre utoljára 2005 júliusa és 2007 júniusa között volt példa, amikor 24 hónapon át tartott a termelt mennyiség bővülése. A mostani érték alacsonynak számít. Az elmúlt 15 évben tizenháromszor volt nagyobb a növekedés üteme októberben.

Az új rendelések indexe erősebben visszaesett. A mostani a harmadik legalacsonyabb októberi érték 1995 óta.

Az októberi szállítási átfutási idő ideje hosszabb lett szeptemberhez képest, és az ütem enyhén nőtt. A korábbi októberi értékeket nézve az idei a második legalacsonyabb érték 1995 óta (2010 után). Az index értéke immár huszonharmadik hónapja van 50,0 pont alatt, ami példa nélküli.

A vásárolt készletek növekedése ismét beindult, de az idei októberi érték az elmúlt tizennégy év alapján átlag alatti.

A közlemény szerint októberben csökkent a foglalkoztatottság a feldolgozóiparban. A foglalkoztatottsági index utoljára 2009 szeptemberében volt ilyen alacsony. A 2010 szeptemberi megtorpanástól eltekintve az index 2009 decembere és 2011 szeptembere között a feldolgozóiparban alkalmazott munkavállalói létszám növekedését jelezte, összesen huszonegy alkalommal. A korábbi októberi értékeket nézve az idei a nyolcadik legmagasabb 1995 óta.

A beszerzési árak esetében az árak növekedésének üteme erősödött. Ezzel együtt a beszerzési árak már huszonkilencedik hónapja növekednek. A mostani ütem 1995 óta vizsgálva az ötödik leggyorsabb októberi ütem.

A külpiaci mutatók közül az importindex értéke csökkent szeptemberhez képest, és megszakította a 2010. áprilisa óta tartó bővülési trendet, amely tizenhét hónapig tartott. Ilyen sorozatra utoljára 2005-2008 között volt példa, akkor 32 hónapon keresztül. A másik külpiaci mutató, az exportindex esetében kedvezőbb folyamat rajzolódik ki: immár huszonharmadik hónapja tart a bővülő trend. Az index értéke enyhén nőtt az előző hónaphoz képest.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.