Roadshowra ment a magyar pénzügyminiszter

Befektetői bizalomépítő roadshow-ra indult a pénzügyminiszter vezetésével a magyar delegáció. Oszkó Péter ma Frankfurtban, majd Amszterdamban és Londonban ismertette a válságkezelés keretében megtett kormánylépéseket.

A többi között szó volt az államháztartási kiigazításról, a jövő évre elfogadott adóváltoztatásokról. A mostani roadshow ugyan csupán bizalomépítő, ám nem titkoltan a harmadik negyedévre tervezett devizakötvény-kibocsátás esélyeit szeretnék felmérni.

Oszkó Péter
Oszkó Péter, pénzügyminiszter, Móricz Simon felvétele, 2009-07-08,

– Mindenképpen hasznos egy ilyen körút – hangoztatta lapunknak Németh Dávid, az ING Bank elemzője. Az utóbbi hetekben igen kedvező volt a befektetői hangulat, az államkötvény aukciókon rendre túljegyezték a felkínált állományt. Talán egy devizakötvény kibocsátás is sikeres lett volna, bár a gazdasági helyzet még bizonytalan. Amennyiben a gazdasági környezet sokat romlana a kötvénykibocsátás idejére – amelynek nagyságát 0,5-1 milliárd euró közöttire teszi az elemző –, akkor egy jól felépített és amúgy sikeres roadshow sem sokat segít. Ha csak mérsékelten csökken a bizalom a pénzpiacokon, akkor viszont sokat javíthat a papírok megítélésén egy ilyen körút. Nem kérdés azonban, hogy a legnagyobb szerepe a magyar gazdaság teljesítményének van. Különösen akkor, ha figyelembe vesszük, hogy az idén a fejlett országok 4000 milliárd dollárnyi kötvény szeretnének piacra dobni, vagyis igencsak jól kell szerepelni a versenyben, ha a befektetők bizalmát szeretnénk elnyerni – jegyezte meg az ING elemzője.

Kifejtette azonban azt is: nem nagyon látja, hogy az Oszkó Péter által unikumnak nevezett magyar válságkezelésben – ez lenne a meggyőzés egyik eleme a roadshow során – pontosan mi is az egyedi. Kiadáscsökkentésekről, a munkaerő terheinek mérséklésről már máshol is döntöttek. Talán az lehet az unikum, hogy Magyarországnak nagyon szűk a mozgástere és ehhez kell igazodnia.


Ezzel együtt az intézkedések eddig elnyerték a piaci szereplők tetszését. A Merrill Lynch úgy értékelt, hogy a magyar gazdaság reagált a legrugalmasabban a válságra, ezért 2010-től a régió országai közül ide érkezhet a legtöbb tőke – jelezte egy hétfőn rendezett kamarai fórumon Oszkó Péter. A Standard & Poor’s elemzője, Kai Stukenbrock viszont aggodalmának adott hangot múlt héten. A következő parlamenti választások után alighanem változik a gazdaságpolitika, márpedig az esélyes Fidesz elnöke, Orbán Viktor közelmúltban arról beszélt, hogy nincs szükség megszorításokra, mérsékelni kellene az alapkamatot. – Az ilyen álláspontok továbbra is negatív oldalra billentik a mérleget – jelentette ki az elemző –, ez pedig alááshatja a befektetők törékeny bizalmát.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.