Repedések a nemzetgazdasági tárcánál
Nemrég ért véget a Nemzetgazdasági Minisztérium internetes tájékoztatója az államháztartás első nyolchavi gazdálkodásáról, ám ezúttal kevésbé érdekesek a folyamatok, izgalmasabbnak tűnik, hogy a válaszokat - a szokásokkal ellentében - nem Bathó Ferenc költségvetési helyettes államtitkár, hanem Thuma Róbert, a kincstárért felelős helyettes államtitkár adja meg. Kérdésünkre a minisztérium sajtóosztályán azt közölték, hogy Bathó Ferenc szabadságon van.
Máshonnan származó információink szerint azonban nem egy betervezett vakációról van szó. Több, egymástól független forrásunk is arról számolt be, hogy repedés keletkezett a minisztérium élén álló Matolcsy György és a költségvetés összeállításáért felelős, Naszvadi György által vezetett államtitkárság kapcsolatában. Állítólag ennek következménye Bathó szabadságolása is.
Az, hogy ez a repedés végül töréshez vezet-e, ma még nem tudni. Ugyanakkor nehéz elfogadható magyarázatot találni arra, hogy Matolcsy miért lenne elégedetlen a beosztottjai munkájával. Felhozható a tavalyi évről készült zárszámadási törvényjavaslat, amelyet még az előző kormány stábja kezdett el összeállítani, de már az Orbán-kormány alatt végezték el az utolsó simításokat. Márpedig nem voltak elég körültekintőek, hiszen a Bajnai-kormánynak a válság elleni tevékenységét elismerő részek maradtak bent a kötetben. Ez például lehet egy szálka Matolcsy szemében.
Azt már kevésbé lehetne megérteni, ha az idei költségvetés menedzselése miatt orrolt volna meg Naszvadiékra. Mert szóljon bármiről a kormány kommunikációja, a számokból kiderül, hogy amennyire lehet, szorosan fogják a gyeplőt. A költségvetési intézmények kiadásai alig térnek el a tavalyitól a havi beszámolók alapján, vagyis a minisztérium kordában próbálja tartani a költekezést.
Még érthetetlenebb lenne, ha a jövő évi büdzsé összeállítása lenne az ok a törésre. Ebben az ügyben ugyanis az államtitkárság hatáskörén messze túlmutató politikai érdekek a meghatározóak: Orbánék az önkormányzati választásokig nem akarnak előállni a büdzsé tervszámaival, amiből kiderülne, hogyan fognak gazdálkodni jövőre, és az milyen viszonyban áll az ígéretekkel. Lényegében áll a munka, de nem Naszvadiék hibájából.
Van azonban még egy lehetséges válasz, melyre forrásaink hívták fel a figyelmet. E szerint valójában nem Naszvadiék, hanem Matolcsy György pozíciója rendült meg, s ő így próbálná tovább hárítani a felelősséget. Matolcsy miniszteri munkája megosztja a közvéleményt, melynek gazdasági témákra fogékonyabb része inkább elégedetlenségének ad hangot. Ezek a hangok eljuthattak Orbánig. Amint az is kiderülhetett az elmúlt hónapokban, hogy a nagy ívű stratégiaalkotás mellett nem születnek meg, vagy vontatottan haladnak az egyes költségvetési területekre lebontott intézkedési tervek.
A konfliktus lehetséges kimeneteinek számát erősen behatárolja, hogy pár héten belül le kell tenni az asztalra az ország 2011. évi költségvetését, amire mindennél jobban kíváncsi a piac. Ez egy bizalompróba, Orbánék gazdaságpolitikájának sikere múlhat azon, hogyan fogadják a büdzsét. Ebben a helyzetben öngyilkosság volna felforgatni a költségvetés tervezéséért felelős csapatot. A miniszterváltás viszont Orbán "személyzeti politikája" csődjének beismerése lenne. Ha mégis erre kerülne sor, olyan jelöltet kellene találni, aki ért a befektetők nyelvén.
A zuhanyhíradó szerint Hernádi Zsolt, a MOL vezetője lehetne a következő miniszter: tapasztalata van, a cége irányítása kapcsán kapcsolatban áll befektetői körökkel, tehát szót ért a nyelvükön. Ugyanakkor előélete alapján Hernádit inkább a fejlesztési minisztérium élén lehetne elképzelni, semmint a makroügyek felügyelőjeként (bár a nemzetgazdasági tárcához tartoznak a lakásügyek és energetikai területek is). Ráadásul épp a napokban szellőztették meg a lapokban, hogy Hernádinak esetleg távoznia kell az olajcég éléről, s helyére Kocsis István, a BKV vezetője kerülne. Ez alapján már nem is tűnik annyira képtelenségnek a helycsere a minisztérium élén.