Rent a car: sokan kiszálltak

A Malév csődjét és a Ryanair járatritkítását az autókölcsönzők is megérezték.

Két veszteséges év hatására csökkent a szegmens vállalkozásainak száma, de tavaly már minimális nyereséget könyvelhetett el az ágazat a Magyar Autókölcsönzők Szövetségének (MAKSZ) adatai szerint. A huszonegy tag összesített éves eredményei szerint az iparág két évvel ezelőtt még kimondottan ráfizetésesnek bizonyult. 2010-ben a teljes árbevétel közel 12 milliárd forint volt, melynek adózás utáni eredménye még 233 milliós veszteséget jelentett. Egy évvel később a bevétel közel 13 milliárd forintra emelkedett, mely 19 millió forintos adózás utáni profitot eredményezett.

Magyarországon háromszáz cég foglalkozik rendszeresen autókölcsönzéssel és bérbeadással, a több mint 3500 darabos autóparkkal működő és 500 főt foglalkoztató MAKSZ piaci részesedése 60 százalék. 

A növekedés ellenére voltak kimondottan veszteséges cégek, és mivel a felvevőpiac csökkent, így az autókölcsönzők száma – különösen a családi vállalkozásoké – is kevesebb lett, állítja Haraszti Géza elnök, aki szerint általános tapasztalat, hogy a nagy nemzetközi márkák égisze alatt működő cégek, illetve a biztos anyagi háttérrel rendelkező társaságok tartoznak a nyereséges vállalkozások közé. Az alacsony tőkéjű iparági szereplők kevésbé eredményesek.

Az elmúlt éveket vizsgálva az ágazaton belül is megfigyelhető egyfajta differenciálódási folyamat, melynek okai elsősorban a szűkülő finanszírozási keretekre vezethetőek vissza. A korosodó gépkocsipark ugyanis növelte azon cégek lemaradását, amelyek nem tudtak elegendő pénzt fordítani a fejlesztésekre. A gazdasági válság és a minimálisan emelkedő árak ellenére azonban továbbra is mutatkoznak szerény lehetőségek új gépjárművek beszerzésére, ilyen például a készleten maradt raktári autók megvásárlása. Azoknak viszont, akiknél folyamatos volt a járműpark cseréje, az autóflotta megújítása, egy másfajta problémával kellett szembesülni. A használtautó-piac gondjai miatt a kölcsönzők egyre nehezebben tudnak megszabadulni gépjárműveiktől, amit elsősorban a visszavásárlási árak csökkenése okoz. A tervezettnél hosszabb ideig üzemben tartott autók esetében a fenntartási költségek viszont növekednek.

A Malév csődje és kivonulása a piacról légüres teret hagyott maga után, amíg ez nem lesz betöltve, és nem alakul ki egyensúlyi helyzet a légitársaságok piacán mind árban, mind minőségben és a szolgáltatások tekintetében, addig folyamatosan lesznek belépők, kilépők, és nagyobb lesz a turbulencia. Nem érinti jelentősen az autókölcsönző iparágat a Ryanair múlt csütörtöki bejelentése, mely szerint nyolcszázezerrel csökken a légitársaság budapesti utasainak száma.

A járatritkítás januártól lép életbe, január-február-március egyébként is a „gyengébb” hónapok közé tartozik légiforgalom szempontjából, több légitársaság is kevesebb géppel közlekedik ilyenkor, racionalizálva működését, állítja a MAKSz elnöke. Haraszti Géza – aki egyben az Avis Autókölcsönző magyarországi vezetője is – úgy látja, hogy a Ryanair bejelentése elsősorban a turistáknak lehet kedvezőtlen, az üzleti útra érkezők azonban továbbra is eljutnak majd Budapestre. A kieső járatokat viszonylag gyorsan pótolni fogják más légitársaságok: nagyobb gépeket közlekedtetnek majd, vagy újakat állítanak be, illetve új úti célokat is felvesznek kínálatukba, véli a szakember. Ilyen például a skandináv SAS légitársaság pénteken bejelentett visszatérése a budapesti légikikötőbe. Az autókölcsönző cégek közül a Ryanair nemzetközi szerződéses partnerét fogja igazán hátrányosan érinteni a változás, ami nagyjából 1500-2000 bérletet jelent.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.