IMF: Lényegében leáll a világgazdaság

Nyolcszázmilliárd dollárral nagyobb veszteséggel számol a világ pénzintézeteinél a Nemzetközi Valutaalap, mint három hónappal ezelőtt. Az IMF a globális "növekedést" a 60 éve példátlan 0,5 százalékra, az euróövezet GDP-csökkenését 2 százalékra teszi.

Jóval pesszimistább a Nemzetközi Valutaalap világgazdasági előrejelzésének szerdán ismertetett frissítése, mint az októberi változat. Az IMF az idei évre immár 2200 milliárd dollárra teszi a globális bankszektornak az amerikai "mérgezett papírokra", végső soron a másodlagos jelzálogpiaci krachra visszavezethető veszteségeit. Vagyis a világszerte egyelőre 1100 milliárd dolláros veszteségleírások a bankszférában éppen a felét teszik ki a prognosztizált teljes összegnek. A pénzintézetekbe az IMF szerint pusztán azért 500 milliárd dollárt kell azonnal pumpálni, "hogy tőkepozíciójuk ne romoljék tovább." A szervezet frissített jelentését órákkal azelőtt közölték, hogy az amerikai szövetségi tartalékbank, a Fed éppen azt mérlegelte: miután a decemberben 0-0,25 százalékra vitt alapkamattal eszköztárának e részét lényegében kimerítette, hogyan térhet át a sürgősségi hitelprogramokra. Egyes, meg nem nevezett országokban ugyanakkor az IMF lát lehetőséget a további alapkamatcsökkentésre, az inflációs nyomás visszaszorulásával párhuzamosan. Az államháztartást illetően viszont nincsen egységes recept: a költségvetés mozgástere eltérő az egyes országokban - mutat rá.

Olivier Blanchard, az IMF vezető közgazdásza úgy fogalmazott: gyakorlatilag a világgazdaság leállásával, a növekedési szint a II. világháború óta példátlan, 0,5 százalékos rátájával kalkulálnak. A fellendülésre ugyanakkor a bankrendszer átalakításáig és a hitelpiacok beindításáig nem lehet számítani, ez utóbbiak olyan szintű nyomást gyakorolnak a reálgazdaságra. A washingtoni székhelyű pénzintézet - amely egyébként a Magyarországot is magába foglaló kör után újabb országoknak nyújt hitelt; éppen El Salvador és Törökország van soron - új gazdaságpolitikai kezdeményezéseket vár az egyes kormányoktól, mégpedig "agresszíven" és "összehangoltan". Ezeknek a likviditás biztosítását, tőkeinjekciót és a "problémás eszközöktől való megszabadulást" is magába kell foglalniuk. Ez utóbbira ez egyik lehetséges eszköznek az Egyesült Államokban most tervezett "rossz bank" létrehozását tartják a máskülönben működőképes pénzintézetek megtisztítására. (Bár a washingtoni rossz nyelvek szerint nem kell rosszabb bank a Bank of Americánál, amely nemrég felvásárolta a csak a negyedik negyedévre 15,3 milliárd dolláros veszteséget jelentő Merrill Lynchet, és amelynek az amerikai állam a legnagyobb részvényese lesz.)

Az IMF a bankközi piacokat továbbra is diszfunkcionálisnak tartja, a pénzintézetek ráülnek a pénzre. - A bankszféra bevételeit ért újabb sokk és a más rossz gazdasági hírek további, lefelé húzó nyomást gyakorolnak a bankrészvények árfolyamára, a pénzpiaci nem teljesítést beárazó CDS-szpredek szélessége pedig továbbra is magas rendszerkocázatról árulkodik - áll a frissített világgazdasági prognózissal párhuzamosan kiadott globális pénzügyi stabilitási jelentésben. Ez utóbbi Kelet-Európát érintőlegesen hozza szóba. Mégpedig olyan módon: az IMF felhívja a figyelmet a nyugat-európai bankrendszer nagyfokú kitettségére a "feltörekvő Európa" bankjainak romló eszközminősége következtében. Az osztrák bankrendszer kiszolgáltatottságát például a "feltörekvő Európa" irányában 80 százalékosra teszi, de a svájci, a holland, a svéd és a belga bankszféra esetében sem hanyagolható el a kockázat. - Elismerhetőek a diverzifikáció előnyei, ugyanakkor létezik a kockázat, miszerint a válság tovább tenyészhet az érett és a feltörekvő piacok bankrendszere között áttevődő sokk következtében - figyelmeztet a valutaaalap.

A 0,5 százalékos átlagos globális GDP-növekedés eloszlása egyenetlen, a visszaesés elsősorban a fejlett gazdaságokat sújtja. Az USA-ra 1,6, az euróövezetre 2, Japánra pedig 2,6 százalékos visszaesést jelez előre 2009-re a valutaalap. Ez - sorrendben - 0,9, 1,5, illetve 2,4 százalékponttal haladja meg az őszi várakozásokat. A világ vezető gazdaságait tömörítő G7 csoporton belül a brit visszaesést tartják a legnagyobbra, 2,8 százalékra az idei évre. A nagyok között élen járó Kína ugyan 6,7 százalékos növekedéssel számolhat, ám ez is 1,8 százalékponttal alacsonyabb az őszi prognózisnál. Oroszországra vonatkozóan az IMF 4,2 százalékponttal korrigál lefelé, és 0,7 százalékos csökkenést jelez előre. Cserébe viszont a fejlett gazdaságokban példátlanul alacsony, 0,3 százalékos lesz az inflációs ráta, a hordónkénti átlagos olajárat pedig az októberi 68 dollár helyett 50-re teszi az IMF.

 

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.