Rekordbírság elhallgatott mellékhatásért

Rekordnagyságú, kilencmilliárd dolláros büntetőbírság megfizetésére kötelezte egy louisianai bíróság Japán legnagyobb gyógyszergyártóját, a Takedát és az amerikai Eli Lillyt, mivel –álláspontja szerint – szándékosan elhallgatták az Actos nevű, a cukorbetegség kezelésére szolgáló gyógyszerük rákkeltő mellékhatását. Az Actos hatóanyaga egyes kutatások szerint az epehólyagrák kialakulásának kockázatát növeli. A Takeda hat-, az Ely Lil ly hárommilliárdot fizethet, emellett 1,475 millió dollár értékű kárt is meg kell téríteniük.

A cégek már jelezték, teljesen megalapozatlannak tartják a verdiktet, és fellebbezést nyújtanak be egyfelől az ítélet hatályon kívül helyezése érdekében, másrészt a gigantikus nagyságú bírság miatt. Független szakértők szerint az ítélet enyhítésére mindenképpen jó eséllyel indulnak.

A büntetőbírság a jogsértően eljáró vállalatok megleckéztetésére, elrettentésére szolgál, míg kompenzációra a valódi kárt szenvedettek jogosultak. A kettő egymáshoz viszonyított aránya jelen esetben 6100 az egyhez, ami erősen eltúlzottnak minősíthető. A szövetségi fellebbviteli bíróságokon szigorúan megvizsgálják a bírság és a kártérítés arányát, s ha irreálisnak találják, leszállítják rendszerint az egy számjegyű tartományba. Igaz, szigorú matematikai képletet nem alkalmaznak e téren. Az eddigi legnagyobb büntetőbírságot, ötmilliárd dollárt az alaszkai partoknál 1989-ben léket kapott Exxon Valdez tanker okozta környezetszennyezés okán az Exxon Mobil olajtársaságnak kellett volna kifizetnie, ám másodfokon eltúlzottnak minősítették a büntetést, és félmilliárd dollárra mérsékelték annak összegét.

Az Actos miatt csak Amerikában több ezren pereltek, a jogi eljárások azonban rendszerint a Takeda felmentésével zárulnak. A Reuters emlékeztetett arra, hogy tavaly májusban másodfokon hatályon kívül helyeztek egy a Takedát 6,5 millió dollár megfizetésére kötelező ítéletet, mert abban semmilyen módon nem tudták alátámasztani a gyógyszer rákkeltő mellékhatását. Európában inkább a megelőzésre fektetik a hangsúlyt: a német és a francia piacon például már 2011-ben felfüggesztették a dollármilliárdos bevételt hozó Actos és annak hatóanyagával készített medicinák forgalmazását, hasonlóan Kanadához, Ausztráliához, Új-Zélandhoz és Japánhoz. Az Actos Magyarországon receptre kapható.

A Lilly, amely a Takedával közösen fejlesztette ki az Actost 1999 és 2006 között, közleményt adott ki, amelyben a japánokkal kötött egyezségére hivatkozva azt írja, hogy a Takeda kötelessége helytállnia az őt ért kárért, és a bírósági költségek is őt terhelik. Ez meg is látszott a hétfőn kihirdetett ítélet tőzsdei fogadtatásán, hiszen amíg a Takeda árfolyama kilenc százalékot zuhant, addig az Eli Lillyé csupán 0,2 százalékkal mérséklődött.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.