Elfogadták a reklámadót, az RTL nem adja fel a harcot
Nem rázta meg a reklámadó módosításának módosítása sem a képviselőházat, minden különösebb probléma nélkül ért véget az Országgyűlés rendkívüli ülése. A képviselők legfeljebb azon háborogtak, hogy az utolsó pillanatban még egy törvényjavaslatot kellett megtárgyalniuk, de az RTL Klubra szabott módosítások elfogadása, és a hatályba sem lépett reklámadószabályok furcsa megváltoztatása miatt sem ragadtatták magukat az ellenzékiek látványos megmozdulásra.
Főnöki lapogatás Rogánnak M. Schmidt János / Népszabadság |
A Jobbik támogatta is a kormány javaslatát. A módosítás – amely egyrészt elintézi, hogy az RTL-nek mindenképpen kelljen reklámadót fizetnie – több kiskaput is bezár. Így nem lehet majd külföldön elbújni az adó elől, és a Facebook–Google hirdetések után is lesz adó, a reklámozónak kell majd befizetnie, kivéve ha magánszemélyként marketingel (például, mint egy politikus). Jó hír, hogy a kis- és közepes vállalkozások megúszhatják – az adómentes értékhatár végül 2,5 millió forint lett, így egyetlen cégtábla után legalább nem kell majd közterhet leróni (25 ezer forint volt az eredeti terv).
- Nincs más hátra, mint hogy álljuk a számlát, akár évekig is, jelenleg nem látok más lehetőséget – mondta a Forbes Magazinnak Andreas Rudas, az RTL-csoport elnöke, aki szerint a reklámadóról szóló szabályozás is azon példák sorát gyarapítja majd, amikor az Orbán-kormánynak vissza kellett vonnia egy intézkedését.
– Nem az a kérdés, hogy meddig bírjuk, hanem az, hogy Európában nem fordulhat elő, hogy egy cégre olyan adót vessenek ki, ami veszteségessé teszi. A bevétel 40 százalékát elvenni elképesztő. Kizárt dolog, hogy egy független médiacéget azért, mert nem tetszik nekik, kikényszeríthessenek az országból. Éppen ezért erre az ügyre már reagált az EU, az Európai Parlament, a budapesti amerikai nagykövetség és az EBESZ is – mondta Rudas, hozzátéve: Lázár Jánossal is tárgyaltak az ügyben, még államtitkár korában.
Semjén és Orbán feszülten figyelik a törvényhozás munkáját M. Schmidt János / Népszabadság |
Rudas leszögezte: ez az ügy rendkívül káros Magyarországnak, hiszen az RTL tőzsdei cég, a nemzetközi befektetői közösség pedig figyel erre, és a jövőben háromszor, négyszer, ötször meg fogja gondolni, hogy Magyarországra hozza-e a pénzét, ahol a kormány elveszi egy vállalkozás bevételeinek negyven százalékát. Éppen ezért, ez ellen a menedzsmentnek küzdenie kell, akár évekig.
– Semmiféle tervünk nincs arra, hogy feladjuk a magyarországi üzletünket. Ez egy olyan vagyonelem, amelyet 1997 óta szisztematikusan építettünk. Elkötelezettek vagyunk abban, hogy első osztályú szórakoztatást és független, pártatlan híreket szolgáltassunk – mondta a menedzser, aki visszautasította, hogy a híradójukkal revolvereznék a kormányt. – Nem volt olyan eset, amikor az RTL Klub magától felvetett volna valamilyen ügyet. Ezzel szemben mindig bemutattuk azt, ami történik. Ami a nyilvánosságban jelen van, ami szembe jön, azzal foglalkozunk. Mi nem kampányolunk, nem vagyunk párt, nem dolgozunk senki ellen – mondta Andreas Rudas.