Recessziót vár 2013-ra a Quaestor

Az idén is folytatódik a gazdasági recesszió Magyarországon – a Quaestor Pénzügyi Tanácsadó Zrt. elemzői szerint a hazai össztermék (GDP) minimális, 0,1 százalékos csökkenésére lehet számítani. A cégnél úgy látják, a fordulat éve mind idehaza, mind globálisan 2014-re tolódik át.

A magyar gazdaság fejlődésében nagy fordulópontot nem hoz az idei év: a növekedési kilátásokat elsősorban exportlehetőségeink szabják meg, azaz a német gazdaság alakulása marad a legfontosabb olyan faktor, amire ezután is figyelnünk kell. Nagy kérdés, hogy a német gazdaság fellendüléséből mennyit tudunk profitálni – vélekedett Háda Bálint vezető elemző a Quaestor Pénzügyi Tanácsadó Zrt. éves előrejelzését ismertető pénteki sajtótájékoztatóján.

Az infláció a tavalyi 5,7 százalék után az idén 4,5 százalékos mértékben növekedhet, a munkanélküliség azonban a beruházások elmaradása miatt 10,8-ról 10,9 százalékra emelkedik.

A bizalmi indexek csak 2008-ban, a válság mélypontján voltak lejjebb a jelenlegi szinteknél, így nem nagyon látható az a szikra sem, amely a költekezési vagy a hitelkihelyezési, illetve -felvételi kedvet fellobbantaná. A hazai növekedés meghatározó tényezői a beinduló új járműipari és kapcsolódó beszállítói beruházások, az uniós források hasznosulása, illetve a mezőgazdaság hozzájárulásának alakulása lehetnek.

A járműiparban nagy kérdőjelek nem mutatkoznak, az 1500 milliárd forintra tehető uniós források gyors és hatékony lehívását illetően azonban – az eddigi tapasztalatok szerint – vannak bőven bizonytalanságok. Az agrárium esetleges fellendülésére hagyatkozni szintén veszélyes vállalkozás lehet, Háda Bálint szerint a trendek azt mutatják, hogy egy szélsőségesen aszályos év a következő időszakokra is rányomja a maga negatív bélyegét.

A gazdaságpolitikát körüllengő bizonytalanságok nem segítik a hazai beruházásokat, egyelőre a vállalkozások jobbára csak az amortizációra költenek, ahelyett hogy kapacitásaikat növelnék. Emiatt nem lehet a munkanélküliség csökkenésére sem számítani. Amíg a cégek nem érzik úgy, hogy megéri beruházniuk, a bankok pedig azt, hogy megtérülnek az ehhez kihelyezett hiteleik, addig áttörésre nem is lehet várni.

A forintpiac alakulását alapvetően határozza meg a közeljövőben a jegybanki elnökváltás, ezzel kapcsolatban nagyobb kilengések várhatóak a kurzusban, de ezek elültével az euróárfolyam a forint lassú leértékelődésével párhuzamosan a 290-es szinten stabilizálódhat őszre. Amíg nincs nyoma a stabil gazdasági növekedésnek, a gazdaság erősödésének, addig a forint is tartósan gyenge marad, nincs, mi erősítse – mondta a vezető elemző.

A kamatcsökkentési folyamat folytatódik, az év végére 5,00 százalékos alapkamatot várnak a Quaestornál. Az IMF-megállapodásra még most is szükség lenne – tette hozzá –, hogy az esetleges piaci turbulenciákat megnyugtatóan kezelni lehessen. Az IMF-megállapodás megkötése azonban háttérbe szorulhat, amennyiben a fejlett világban elsivatagosodott kamatviszonyok miatti hozaméhség fennmarad, és különös tekintettel arra, hogy közeledik a választási év kezdete.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.