Rátett egy lapáttal a Facebook

Emelte a tétet a Facebook, amely 337,4 millió helyett most már 421,2 millió darab részvényt ad el a cég papírjainak tőzsdei bevezetése során. Ez azt jelenti, hogy ha minden jól megy, 16 milliárd dollárnyi friss pénzhez juthat a legismertebb közösségi portál üzemeltetője.

A tőzsdei bevezetés során a jelenlegi tulajdonosok az eddig felajánlott 157,4 millió darabos részvénycsomagot 241,2 millió darabosra növelik, a többi a friss részvénykibocsátás „terméke”. A részvények beárazása holnap történik a 34-38 dolláros ársávban, míg a szerencsés jegyzők pénteken tudhatják meg, mekkora pakett jutott nekik.

Mark Zuckerberg egy korábbi előadásán. Nagyra nőnek
Facebook CEO Mark Zuckerberg (L) and comedian Andy Samberg share a laugh during Zuckerberg's keynote address at the Facebook f8 Developers Conference in San Francisco, California September 22, 2011. REUTERS/Robert Galbraith (UNITED STATES - Tags: SCIENCE TECHNOLOGY)

A kereskedés még aznap megindulhat a Facebook-papírokkal a tőzsdén. A vállalat piaci értéke 104,2 milliárd dollár lehet a kibocsátás után, de a kezdeti részvényvásárlási őrület ezt jelentősen felhajthatja, mint ahogy az történt a LinkedIn közösségi portálüzemeltető papírjainak börzei bevezetésekor.

A Facebook sikere nagyban múlik azon, hogy Mark Zuckerberg alapító-vezérigazgató a lassuló forgalomnövekedést más területekről kompenzálni tudja-e. Példaként a Samuel Schwerin, a Millennium Technology Value Partners elemzője a mobilhirdetési piacot és az elektronikus kereskedelmet említette a Bloombergnek, mint potenciális fejlődési lehetőséget.

Az egymilliárd dollárnyi befektetést – köztük Facebook-részvényeket – fialtató Millenniumnál úgy tartják, az intézményi nagybefektetőket nem hatják meg a mostani üzleti eredmények, ők a jövőbeni fejlődési, pénztermelési lehetőséget mérik fel, s az alapján döntenek arról, érdemes-e ezen a kibocsátási áron jegyezni a részvényekből.

Amennyiben az első körben 16 milliárd dollárt sikerült összeszedni a parkettről, azzal a Facebook lehagyhatja a 2010 novemberében 15,8 milliárdot beseprő General Motorst, s övé lesz „Az Egyesült Államok második legnagyobb tőzsdei bevezetése” kitüntető cím. A végösszeg az más kérdés, a GM a pótkibocsátás lehetőségét kiaknázva összesen 18,1 milliárd dolláros bevételre tett szert, míg az éllovas Visa 2008-ban 17,9 milliárdról indult és a rábocsátott részvénycsomaggal együtt 19,7 milliárd dollárt kasszírozott.

A Facebook számára 63,2 millió darab részvény pótlólagos piacra dobását engedélyezte a tőzsdefelügyelet (SEC), s ha jól sikerül beárazni a részvényt, akkor ezzel a lehetőséggel nyilván élni is fog a cég, amelynek első embere éppen a héten ünnepli 28. születésnapját.

Ami a Facebook-részvényre vágyó magyar kisbefektetőket illeti, sok jóval nem lehet őket kecsegtetni. A vezető hazai brókercégek közül többnél is lehet igényelni a papírból, ám arra semmi garancia sincs, hogy az alkuszcég külföldi partnere le tudja-e szállítani az áhított papírokat. (Ha igen, akkor sem biztos, hogy a kért mennyiségben.)

A Facebook ugyanis kifejezetten az amerikai intézményi nagybefektetőkre fókuszált a kibocsátási feltételek meghirdetésekor, Európában például nincs is hivatalosan jegyzés. A tőzsdei kereskedés megindítását követő őrületben szakértelem nélkül nem érdemes ügyleteket kötni, az árfolyam ugyanis az első napokban rendkívül volatilisan alakulhat majd, azaz nagyot lehet nyerni, de bukni is lehet jókorát a Facebook-részvényekkel.

Brókerek éppen ezért azt ajánlják, hogy ha lecsengett a Facebook-láz, lecsillapodtak a kedélyek, akkor érdemes bevinni a vételi ajánlatot.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.