Quaestor: tovább gyengülhet a forint
Háda Bálint, a Quaestor vezető elemzője friss prognózisuk bemutatóján óva intett a magyar gazdaság növekedési kilátásainak túlértékelésétől. A szerdán közölt, 1,8 százalékos harmadik negyedéves GDP-adattal kapcsolatban arra hívta fel a figyelmet, hogy a fejlődés két motorja közül az egyik nem túl meggyőző. Az exporttal nincsen baj, a beruházások 8,2 százalékos növekedésében azonban továbbra is csekély szerepet játszik a versenyszféra, az állami-önkormányzati fejlesztések dominálnak.
Amíg a versenyszféra nem válik sokkal optimistábbá és nem kezd komolyabb beruházásokba, addig instabil lábakon áll a növekedés, a munkanélküliség felszívásában ugyanis egyelőre elenyésző a vállalati szféra szerepe. A GDP termelői oldalán a mezőgazdaság játssza a sötét ló szerepét,: az idén rendesen húz, jövőre viszont könnyen lesántulhat, mivel az ágazat teljesítményét az időjárástől alakulásától nem lehet függetleníteni.
Egy-egy kiugró adat mögé nem szabad tendenciát felvázolni, a beruházásoknál például még két negyedév tartós emelkedése kell ahhoz, hogy ezt elmondhassuk. És eközben a versenyszférának is aktivizálnia kellene magát. Hozzátette, hogy az ipartől is erőteljesebb teljesítményt vártak, azaz a 0,4 százalékos pluszt kevésnek tartják.
Háda Bálint a lakossági fogyasztás növekedéséről szóló statisztikákat is fenntartással figyeli, sokszor kiugró adatokat tesz közzé a KSH, aztán ismét a csökkenésé vagy a stagnálásé lesz a terep. A Quaestornál az idénre fél, jövő évre 1,4 százalékos gazdasági növekedést várnak a magyar gazdaságban.
Az inflációt a rezsicsökkentés történelmi mélypontra vitte, és még egy százalék alá is szorulhat pár hónapig. Ilyen árindex mellett - s ha a külső befektetői környezet nem romlik -, a jegybank az év végén 3 százalékra viheti le a most 3,20 százalékon álló alapkamatát. Amennyiben az amerikai jegybank (Fed) nem vesz vissza a likviditásbővítő programjából a jövő év elején – s erre jó esélyt Háda Bálint - , akkor a jövő év elején akár 2,8 százalékra karcsúsíthatják a forintkamatot.
Külföldi elemzők még a 2,60-as szintet is elérhetőnek látják, de a lényeg az, hogy a magyar eszközökön maradjon kellő kamatprémium, és ez a 2,80-as szint alatt már veszélyeen lecsökkenhet. A 2,8 százalékot még el tudják fogadni a nyugati befektetők – véli a vezető elemző. A kamatcsökkentésekkel párhuzamosan folyamatossá válik a forint gyengülése, az euróval szembeni kurzus tartósan a 300-310-es sávban cövekel le, és valósszínűbb, hogy a 320-as szint felé veszi az irányt ahelyett, hogy visszatérjen a háromszázas lélektani határ alá.