Quaestor: jövőre stagnálhat a gazdaság

A magyar gazdasági kilátások továbbra sem fényesek, jövőre szerény bővülés lehet, mivel a belső kereslet gyenge, a külső környezet pedig az év vége felé bizonytalanná válhat – vélik a Quaestor elemzői. Az idén 0,9 százalékos visszaesést, jövőre pedig stagnálásközeli, 0,2 százalékos GDP-növekedést várnak.

A 2013-as prognózis azért annyira alacsony, mert az euróövezeti konjunktúra később, csak a jövő év közepétől vesz lendületet, de a belső folyamatok alakulása is óvatosságra int – mondta kérdésünkre Balog-Béki Márta, a Quaestor elemzője, aki főként a kiskereskedelmi forgalom igen gyenge alakulását, a belső fogyasztás visszaesését sorolta ide.

Az infláció a nyersanyagok és az energia drágulása, valamint a kormányzati intézkedések nyomán 5,8 százalékra ér az idén, míg jövőre 4 százalékra süllyedhet éves átlagban az árindex. Ez még mindig jócskán meghaladja a 3 százalékos inflációs célt.

Az elemző úgy véli, a jegybanki alapkamat az év végén is a mostani, 6,50 százalékos szinten marad, mivel az EU/IMF-tárgyalásokat övező bizonytalanság, az ősszel 6 százalék fölé ugró infláció és az országkockázatban külső hatásra bekövetkező esetleges romlás óvatosságra intheti a monetáris tanács külsős tagjait is.

Persze erre nem érdemes mérget venni, de ha az EU/IMF-tárgyalások lezárása előtt tovább folytatódik a kamatcsökkentési ciklus, az – ilyen magas infláció mellett – erősen rontja a monetáris politika hitelességét, ami intő jel a piac számára.

A megállapodás idejét a Quaestor elemzői a jövő évre teszik, ugyanakkor felhívják a figyelmet arra, hogy a külső körülmények hirtelen romlása esetén rosszabb feltételekkel kell és sürgősen kell megállapodást kötni. A mainál is alacsonyabb alapkamat növekedési oldalon nem hoz annyi hasznot, mint amennyivel növeli a forint sérülékenységét – figyelmeztetett Bánhalmi Gábor értékpapír-elemző.

Újabb kamatcsökkentésekkel könnyen 300 forint fölé lehet hajtani az euróárfolyamot, ez viszont olyan kockázatokkal jár, amit érdemes mérlegelni. Egyébként a kamatcsökkentések önmagukban nem segítik a növekedést, a bankrendszer hitelezési hajlandósága ugyanis tartósan alacsony szinten marad, de a külső exportpiacainkon beinduló konjunktúra igen lassú felfutása sem segíti a gyors magyar gazdasági kilábalást.

A forintárfolyamnál a 288-as szintet kell figyelni, ez az a választóvonal, amely fölé kerülve a kurzus könnyen és gyorsan megközelíti a 300–as szintet. Amennyiben megszületik az EU/IMF-megállapodás, a kurzus akkor sem erősödik 275 forint alá.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.