Putyin megvalósítja a Fidesz-modellt
Oroszország társasági adócsökkentéssel igyekszik könnyíteni a vállalati szféra terhein ezekben a válság sújtotta időszakban. Vlagyimir Putyin miniszterelnök bejelentése szerint januártól a jelenlegi 24 százalékosról 20 százalékra mérséklik az adóterhet. Ezzel 400 milliárd rubel, azaz 15 milliárd dollár befizetésétől mentesítik a cégeket, amelyek a náluk maradó pénzből finanszírozhatják fejlesztéseiket.
A kormányzópárt, az Együtt Oroszországért éves kongresszusán felszólaló Putyin igyekszik a kisvállalkozások kedvében is járni: esetükben az eddigi 15 százalékos nyereségadót 5 százalékra szállítaná le, miközben az adóvisszatérítési határidőket az eddiginél sokkal szűkebbre szabná.
A befagyott hitelpiac kiolvasztására korábban 200 milliárd dolláros programot hirdetett a Kreml, ennyivel növelte a vállalatok friss tőkéhez jutási esélyeit, ám ezzel nem tudta elérni a remélt serkentő hatást, ezért fordult most az adócsökkentés eszközéhez. A gazdaság felpörgetésére irányuló igyekezet meghozza-e a gyümölcsét az még kérdéses, az viszont tény, hogy a Világbank a héten kiadott előrejelzésében drasztikusan rontott Oroszország növekedési esélyein, 6,5 százalékról 3 százalékra lehúzva a 2009-es GDP-bővülési prognózisát – írja a Bloomberg.
Tatiana Orlova, az ING bank moszkvai elemzője szerint jó lépést hoz a Kreml azzal, hogy nem kiemelt csoportoknak, ágazatoknak ad most pénzt, hanem a gazdaság valamennyi szereplőjét támogatja az adókedvezményekkel.