Portugália visszadobja a mentőövet?
"Portugáliának nincs szüksége külső segítségre. Csak arra van szükségünk, hogy az Európai Unió bízzon bennünk" - jelentette ki a miniszterelnök. Sócrates szerdán mondott le, miután a parlament leszavazta a kormány legújabb takarékossági terveit. Az államfő pénteken kezdett tárgyalni a pártokkal a lehetséges utódról, de előrehozott parlamenti választások is lehetségesek a jelenlegi állás szerint.
Ellentmondani látszik a miniszterelnök kijelentésének, hogy pénteken rekordmagasságba, 7,80 százalékra szökött fel a tízéves portugál államkötvények hozama, ami arra utal, hogy a befektetők nem nagyon bíznak abban, hogy Portugália képes lesz megszerezni a tartozások törlesztéséhez szükséges pénzt a tőkepiacokról. A legközelebb a jövő hónapban esedékes 4,3 milliárd eurónyi kötvénytartozás törlesztése, és júniusban további 4,9 milliárd eurót kell visszafizetnie, ami elemzők szerint gondot okozhat az országnak a miniszterelnök bizakodó kijelentései ellenére.
Csütörtökön a Fitch Ratings hitelminősítő két fokozattal "A mínusz"-ra, a Standard & Poor's szintén két fokozattal "BBB"-re rontotta a portugál kormányzati adósság hitelbesorolását. Kívülről egyelőre még ellentmondásosan ítélik meg azt, hogy Portugáliának szüksége lesz-e a görög vagy az ír csomaghoz hasonló segítségre. Sok euróövezeti politikus szerint elkerülhetetlen egy 80 milliárd eurós csomag, ugyanakkor az euróövezeti gazdasági és pénzügyminiszterek csoportjának elnöke, a luxemburgi Jean-Claude Juncker nem számít arra, hogy Portugália a közeljövőben pénzügyi támogatást kérne az EU mentőalapjából.
Pénteken a Deutschlandfunk rádiónak nyilatkozva Juncker azt mondta: "Nem feltételezem, hogy Portugália pénzügyi segítséget kérne. Portugáliában a helyzet bonyolult, de semmi sem utal arra, hogy az ország a közeljövőben segítséget kérne". Ugyanakkor előző nap a francia rádióban még azt mondta, hogy nem zárható ki egy segélycsomag, amelynek összege 75 milliárd euró körül lenne. (Forrás: Profitline/MTI)