Kemény gyomros: leminősítette Magyarországot a Moody's

Egyszerre két fokozattal, a befektetésre ajánlott kategória alsó határára minősítette vissza Magyarország deviza- és forintadósi besorolásait hétfőn a Moody's Investors Service, az ország költségvetési helyzetének hosszú távú fenntarthatóságával kapcsolatos "növekvő aggodalmakra" hivatkozva. A besorolások kilátása továbbra is negatív.

Dietmar Hornung, a Moody's illetékes alelnöke a hétfői leminősítés után az MTI-nek elmondta: jóllehet a Moody's "figyelemmel kíséri" a helyzetet, a magyar besorolásra érvényes negatív kilátás a következő 12-18 hónapra szól, és nem jelenti azt, hogy "azonnali" további leminősítés lenne várható.

Az S&P a múlt hónapban megerősítette a magyar adósságra fenntartott besorolását, amelyre szintén negatív kilátás érvényes.

A Moody's szerint a leminősítés indokai között szerepel az is, hogy Magyarország külső pénzügyi sérülékenysége nagyobb, mint a vele azonos besorolási kategóriában lévő országoké. A nemzetközi hitelminősítő hétfői bejelentése szerint a devizában és forintban fennálló magyar államadósság osztályzata az eddigi "'Baa1"-ről két fokozattal, "Baa3"-ra változik.

A devizaadósi felső besorolási határ - ami az országban tevékenykedő kereskedelmi adósokra vonatkozik - szintén két fokozattal "Aa2"-ről "A1"-re, a deviza-bankbetéti besorolási plafon pedig ugyancsak két osztattal "Baa1"-ről "Baa3"-ra romlik.

A forintban kiadott kötvényadósság és a forintbetétek felső besorolási határát a Moody's három fokozattal, "Aaa"-ról "Aa3"-ra süllyesztette. A cég a Magyar Nemzeti Bankra külön megállapított devizaadósi osztályzatot a szuverén adóssággal együtt "Baa1"-ről "Baa3"-ra rontotta.

Indoklásában a Moody's azt írta, hogy a leminősítés elsődleges oka a magyar kormány pénzügyi erejének "fokozatos, de jelentős" eróziója, mivel a hitelminősítő szerint a kormányzati stratégia jórészt átmeneti intézkedéseken, semmit fenntartható költségvetési konszolidációs politikán alapszik.

Dietmar Hornung, a Moody's illetékes alelnöke elemzésében úgy vélekedett, hogy ennek következtében az ország strukturális költségvetési hiánya romlani fog.

Hornung a nyugdíjbefizetések rendszerének változtatásáról azt írta, még ha ennek révén teljesíthetővé válnak is a rövid távú költségvetési célok, a magánmegtakarítási rendszer gyengítésének hosszú távú kihatásai negatívak lesznek a közfinanszírozásra nézve, mivel a jövőbeni nyugdíjkötelezettségek felelősségét a kormány veszi magára.

Magyarország szuverén adósságát a három legnagyobb hitelminősítő - Standard & Poor's, Moody's Investors Service, Fitch Ratings - egyaránt a közepes befektetői sávban tartja nyilván, ám a Moody's hétfői leminősítése nyomán közülük immár kettő a befektetésire ajánlott sáv alsó szélére sorolja a magyar adósságot. A Moody's új adósosztályzata megfelel az S&P "BBB mínusz" osztályzatának; a Fitch ennél egy fokozattal magasabb, "BBB" besorolással listázza a magyar államadósságot.

Ha Moody's vagy a Standard & Poor's tovább rontja a magyar besorolásokat, azzal Magyarország ezeknél a cégeknél átkerülne a befektetésre már nem ajánlott, spekulatív - a piaci zsargonban "bóvlinak" nevezett - kategóriába.

Matolcsy György
Matolcsy György
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.