Pénzükért tüntettek a Megyeri híd építői
Újabb demonstrációt tartottak a Megyeri híd ki nem fizetett alvállalkozói kedden a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. székháza előtt, amelyen követeléseik kifizetését, valamint azt követelték, hogy a cégeknek tartozó Ganz Híd-, Daru-, Acélszerkezetgyártó (Ganz Acél) Zrt. vezérigazgatója mondjon le tagságáról a Nemzeti Vagyongazdálkodási Tanácsban. A mintegy két tucatnyi demonstráló azt is kifogásolta, hogy Ganz Acél vezérigazgatója, Varga Gusztáv sorban küldi vissza a számláikat, és az azokban szereplő összegnek csak egy részét akarja kifizetni.
A vezérigazgató viszont azt mondta: csak a számviteli szabályoknak meg nem felelő számlákat küldte vissza. Varga Gusztáv arra hivatkozik, hogy a Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. irányító szerve, a Nemzeti Vagyongazdálkodási Tanács tagjává a köztársasági elnök nevezte ki, ő maga nem tartozik senkinek, csak az általa vezetett cég, az is önhibáján kívül. Szerinte a Ganz Acél a múlt év elején került nehéz helyzetbe, amikor egy bank nem újította meg a 2 milliárdos hitelkeretét. Ezt követően a tulajdonosok - a Vegyépszer és a Hídtechnika - 800 millió forint tulajdonosi kölcsönt adtak a társaságnak, de ez már kevés volt ahhoz, hogy ne épüljön le a termelés.
A Ganz Acél helyzetét az is nehezítette, hogy a Megyeri híd utolsó elszámolásánál a két fővállalkozó - a Hídépítő és a Strabag Zrt. - átnyúltak a feje felett, és a Ganz Acél egyes alvállalkozóit kifizették, majd ezt az összeget levonták a végszámlából. E beszámítás értéke 1,3 milliárd forint volt.
A demonstrálók fő követelése az, hogy a Ganz Acél fizesse ki a számláikat, amelyeket alvállalkozókként állítottak ki. Horváth László, a ki nem fizetett alvállalkozók képviselője nyilatkozata szerint mintegy 50 cég 2 milliárd forint követeléséről van szó.
Varga Gusztáv azonban ennél kevesebb cég mintegy 700 millió forintos követeléséről tud. A cége által visszautasított számlák pedig állítása szerint olyanok, amelyek nem felelnek meg a számviteli törvény előírásainak, például hiányzik mögülük a teljesítés igazolása. Az egyik demonstráló úgy vélte, a teljesítés igazolásának elmaradására hivatkozni azért furcsa, mert áll a híd.
A demonstrálók úgy tudják, hogy a Ganz Acél 3 milliárd forintért adta el egy kínaiak által tulajdonolt magyar bejegyzésű cégnek a társaság Gogol utcai telephelyét. A vételárból elvileg jutott volna pénz az alvállalkozók kifizetésére, de Varga Gusztáv szerint ebből kétmilliárd forintot azonnal elvitt egy bank, biztosított követelése fejében.Az APEH és a helyi adó miatt az önkormányzat is hívott le a vételárból, így jelenleg bő 700 millió forint van a Ganz Acél számláján, amellyel el tud számolni, és amit a hitelezői kifizetésére fordíthat.
A Ganz Acél vezérigazgatója szerint hamarosan összehívja a hitelezőit, ahol bemutatja a reorganizációs programját, és a követelések fedezetét. Ennek azonban gátat szabhat az, ha közben a bíróság elrendeli a cég felszámolását.