Pénztárgépek: januárig nem megy az átállás
Megérkezett az Alt Cash forgalmazó első, 6 konténernyi, online kapcsolatra alkalmas közel 8000 pénztárgépe Magyarországra, a következő néhány hétben heti rendszerességgel érkeznek Dél-Koreából pénztárgépek több ezres mennyiségben - közölte a forgalmazó az MTI-vel kedden.
A készülékek gyártási folyamata az adóügyi ellenőrző egység, az AEE beépítésével zárul Magyarországon, majd ezt követően kezdődik a nagy tömegű tesztelés. A tájékoztatás szerint a forgalmazó időrendi sorrendben fogja kiszolgálni megrendelőit, elsőként, legkésőbb november 30-ig annak a 10 000 felhasználónak adják át a pénztárgépet, akik az NGM-mel kötött szerződésük alapján nettó 100 000 forintos áron rendelték meg a SAM4S NR-270-es modellt.
A pénztárgépek cseréjére most már nincs konkrét időpont, ám a nemzetgazdasági tárca januári startot képzelne el. Igazság szerint hasznos volna, ha már a karácsonyi roham előtt a pénztárgépek többsége új volna, ám erre nincs esély. Most a kereskedők hazsnálhatják a régi gépeket, de csak akkor, ha már megrendelték az újat (és ezt bizonyítani is tudják). Ehhez regisztrálniuk kell az adóhatóságnál, de ez sem ment még mindenkinek.
A NAV tájékoztatása szerint 60-70 ezer megrendelés "lóg a levegőben" vagy azért, mert a kereskedők nem adták le a viszonteladóknak, vagy azért, mert a viszonteladók ugyan begyűjtötték és vissza is igazolták a kereskedőknek a megrendelést, de nem adták tovább a forgalmazóknak, vagyis nincs mögötte szállítói rendelés. Amennyiben a forgalmazók nem kapnak érvényes megrendelést viszonteladóiktól, nem indul meg a gyártás, és az alkatrész-szállítási határidőket figyelembe véve ez akár 3 hónapos csúszást okoz a gépek leszállításában - írja az Alt Cash.
A probléma, hogy az online pénztárgép cseréjéhez nyújtott állami támogatás érvényesítésének feltétele, hogy a gépet december 31-ig üzembe helyezzék. Ez gépenként 50 ezer forintot jelent - erről azonban a csúszások miatt sokan lemaradhatnak. A nemzetgazdasági tárca már jelezte: ha szükséges, megteszi a kellő intézkedéseket annak érdekében, hogy az online pénztárgépek gyártásának elhúzódása miatt a hazai kisvállalkozók ne essenek el az állami támogatástól. Igaz, a határidő meghosszabbítása egyben azt is jelentené, hogy a szaktárcának el kell ismernie: az újabb határidőre se jött össze a csere. Eredetileg egy évvel korábbra szerették volna megvalósítani az átállást, majd az idén folyamatosan csúsztak a szigorú és nem halasztható határidők, ám lehet, hogy most ezt az utolsót is ki kell majd tolni.