Pénteken újra az utakra vonulnak az állattartók
Habár az állattartók erre a hétre is bejelentették a gyáli és az alsónémedi helyszíneken a félpályás forgalomlassító útlezárást, egyelőre a tárgyalóasztalnál próbáltak megegyezni a kereskedőkkel. Istvánfalvi közlése szerint azonban nem jutottak egyezségre. A tágyalásokat a süketek párbeszédéhez hasonlította: a kereskedők csak a tőlük megszokottakat hangoztatták, miszerint a fogyasztó dönt arról, milyen terméket választ - vélekedett. A demostrálók szerint azt viszont a kereskedő határozza meg, miként téríti el az árat.
Menczel Lászlóné, a Vágóállat és Hústerméktanács titkára, valamint Takács László, a Baromfi Terméktanács ügyvezető igazgatója is beszámolt arról, hogy az áruházláncok törvénytelen gyakorlata ellen közösen kell fellépni. Takács László megemlítette: ha nyilvánosságra hoznák a feldolgozók és a kereskedők közötti tárgyalás rejtettkamerás hang- és videófelvételét, akkor kiderülne az igazság a kereskedők árpolitikájáról és erőfölényéről.
A tejágazatban tapasztalható válság nemcsak Magyarországot jellemzi. A termelői árak és a jövedelmek idei csökkenése miatt az Európai Unióban több országban is az utcára vonultak a tehéntartók. Májusban Németországban és Ausztriában, júniusban Csehország és Lengyelországban, októberben Franciaországban és Bulgáriában voltak demonstrációk. A csehek például, csatlakozva a német gazdákhoz, 500 ezer liter tejet öntöttek ki a földekre.
A tejágazat hazai értékesítési gondjai mellett idén a világ tejtermelése 2,2, a tejkülkereskedelem pedig 3 százalékkal bővül - állapította meg Fórián Zoltán, az Agrár Európa Tanácsadó Kft. üzletág-igazgatója. Közölte: a franciákhoz hasonlóan tovább növekszik a tejtermelés Olaszországban, a Benelux államokban, Németországban és Lengyelországban is. Ez utóbbi államban a termelők száma idén 18 százalékkal csökken, a kibocsátás mégis nő 2,2 százalékkal. Tehát gyors ütemben nő a koncentráció. Az üzletág-igazgató középtávon a világpiaci tejtermékek jelenlegi termelői árának stabilizálódására számít.