Negatív hozammal adták el állampapírjaikat a németek

A Bundesbank szerda délelőtti aukcióján negatív átlaghozam mellett értékesítettek 4,17 milliárd euró értékben kétéves lejáratú kincstárjegyet. Olyan eddig még nem fordult elő Németországban, hogy egy befektető vállalja, hogy kevesebb pénzt kap vissza két év múlva, mint amennyit kölcsönzött.

A szerdai aukción eredetileg ötmilliárd eurónyi értékben kínáltak fel 2014 júliusában lejáró kincstárjegyeket a befektetőknek. Végül 4,17 milliárd kelt el mínusz 0,06 százalékos hozamszint mellett. (Már a hasonló lejáratú finn kincstárjegyekkel is nulla alatti hozammal kereskednek a másodpiacon.)

A Bundesbank által egy hónappal korábban, 0,1 százalékos átlaghozam mellett kibocsátott kétéves papírok már kilencedik napja negatív hozammal cserélnek gazdát a piacokon. A júniusi kibocsátásnál alacsonyabb átlaghozam eddig csak egyszer, a május 23.-ai aukción alakult ki, akkor 0,07 százalékos hozamígérettel „kecsegtették” a befektetőket.

A szerdai újabb aukció előtt pár órával a kétévest 0,04 százalékos negatív hozammal adták-vették a piacon. A kincstárjegy hozama kedden -0,061 százalékon negatív rekordot állított fel. A negatív hozam azt jelenti, hogy az állampapír megvásárlója a kibocsátáskori névértéknél kevesebbet pénz kap vissza a lejáratkor. De a németektől legalább „sicher”, hogy megkapja, nem úgy mint a görögöktől, ahol tavasszal egy egyezség keretében 40 százalékos értékleírás mellett újították meg a bankok állományában lévő államkötvényeket, és korántsem biztos, hogy ezt a pénzt be lejáratkor be tudják szedni a pénzintézetek.

Ilyen előzmények után Marc Ostwald, a Monument Securities londoni kötvénystratégája a szerdai aukció előtt csak abban volt biztos, hogy negatív hozam mellett jegyzik le a kétéves kincstárjegyet. De hogy az ajánlatokból végül is mennyit fogad be a kibocsátó, azt kérdésnek tartotta. Eredetileg ötmilliárd eurós összeg szerepelt a Bundesbank kibocsátási felhívásában. A piacokon nagy a bizonytalanság az európai adósságválság rendezését illetően és ez a befektetőket is erősen nyugtalanítja - mondta a szakember a Bloomberg hírügynökség kérdésére.

Az irányadó tízéves lejáratú német államkötvényt azért még pozitív hozam mellett adják-veszik, jelenleg 1,23 százalékos a hozama. A stabilitás fokmérőjeként kezelt német állampapírhoz képest a franciák tízévesét 2,09, a belgákét 2,47 százalékon jegyzik. A választóvonalat a szakértők 6 százaléknál húzzák meg. Az e fölötti hozamígérettel kibocsátott állampapírok visszafizetésének már komoly kockázatai vannak, ugyanis kitermelhetetlenül magas a hozam, s adósságspirálba kényszeríti az illető országot. A spanyolok már 6,76 százaléknál járnak, míg a pénteken a Moody's által két fokozattal leminősített olaszok 5,96 százalékos hozammal szereznek új forrásokat.

Nem kell messzire menni ahhoz, hogy egy euróövezeten kívüli országot is példaként állítsunk magunk elé. A cseheknél soha nem látott mélységben, 2,48 százaléknál jár a koronában nominált tízéves állampapír hozama. A prágai kormány ugyanis hathatós és fájdalmas lépésekre vállalkozott az költségvetési hiány lefaragása érdekében. Júliusban eddig 56 bázisponttal csökkent a hozam, ékesen bizonyítva, hogy a befektetők díjazták a kormánynak a büdzsé rendbetételére vonatkozó erőfeszítéseit.

A német állampapírokat a befektetők a biztos pénzügyi menedék megtestesítőjeként tartják számon. Hasonló a dollárhoz, a svájci frankhoz vagy az aranyhoz. Válságos időszakban ezért hirtelen megnő irántuk a kereslet. Amíg ez a svájci frank árfolyamának felverését, megerősödését eredményezi, a kötvénynél éppen ellentétes folyamat játszódik le: a kereslet növekedése olyan méreteket ölt, hogy a befektetőknek kisebb haszon, azaz alacsonyabb hozam mellett is megéri megvenniük a német kötvényt. A kétéves lejáratú állampapírok közül egyébként az osztrák és a holland kibocsátásúak hozama is nullás szint alá ment a héten.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.