Pécsen átadták az állami napelemtelepet
Elkészült Pécsen az MVM Hungarowind Kft. napenergiát hasznosító - fotovoltaikus - erőműve - közölte az állami energiacsoport. A 10 megawattos (MW) létesítmény célja, hogy növelje a megújuló források arányát a hazai energiafelhasználásban. A beruházás több mint négymilliárd forint uniós és állami támogatás segítségével valósult meg. A pécsi napelemes erőmű várhatóan közel 15 ezer tonnával csökkenti az ország szén-dioxid-kibocsátását éves szinten.
A sikeres próbaüzem után megtörtént a napelemes erőmű műszaki átadása. A költségvetési és állami szervek villamosenergia-költségeinek csökkentése érdekében elkészült naperőmű beépített 10 MW-os kapacitásával az egyik legnagyobb ilyen létesítmény az országban. Az erőmű várhatóan március első felében állhat kereskedelmi üzembe.
Az erőművet az Európai Unió és a Magyar Állam összesen 4,2 milliárd forinttal támogatta. Az erőmű kialakításához szükséges további 703 millió forintot az MVM Hungarowind Kft. saját forrásból biztosította.
A fotovoltaikus erőmű a Pécsi Hőerőmű egykori, már felhagyott és teljes mértékben helyreállított zagyterén létesült. Ezzel a több mint 10 hektáros terület a lehető legkörnyezettudatosabb módon hasznosult. Az erőmű nagyságát és a kivitelezés összetettségét jól mutatja, hogy több mint 38 ezer darab napelempanelt kellett felszerelni, a kivitelezésen pedig csúcsidőszakban naponta 260 fő dolgozott.
Az erőmű évente 10,1 millió kWh villamos energia előállítására képes károsanyag-kibocsátás nélkül, minimális üzemeltetési költség mellett. A beépített összkapacitás nyolc, egyenként 1,25 MW-s modul összekapcsolásával jön létre. Az egyes mezők pedig egymástól függetlenül is képesek működni. A naperőmű tervezését és kivitelezését a nyílt közbeszerzési eljárás keretében kiválasztott MVM Ovit-AsiaNet Hungary-konzorcium végezte. A műszaki ellenőri feladatokat az MVM Erbe látta el - zárul a közlemény.
Mint arra korábban felhívtuk a figyelmet, a kormány tavaly nyári kormányhatározatai és a közbeszerzési eljárások alapján az állami napelemes erőművet eredetileg tavaly december 15-ig kellett volna teljes mértékben átadni. Az MVM-nek azért kellett további több mint 700 millió forinttal megfejelni a beruházási költségeket, mert az év végi határidőig se adták át a létesítményt. A közlemény tanúsága szerint a február végére módosított átadási határidőben is csupán a műszaki átadás valósult meg: a kereskedelmi üzemkezdetet már március elejére teszik. Mindazonáltal szakértők szerint a nagyjából fél éves kivitelezés a napelemtelepek több éves telepítési idejéhez képest rekordrövid és már-már növeli a meghibásodások esélyét is. A kormány elképzelései szerint a napelemtelep termelte áramot egyes kiválasztott állami intézmények mostantól ingyen kapják meg. Az MVM az üzemeltetésért cserébe az ár áfatartalmát kapja csak meg.