Lemondott Patai Mihály

Lemondott a Budapesti Értéktőzsde elnöki tisztéről Patai Mihály, az UniCredit Bank elnök-vezérigazgatója hétfőn. Keddi közleménye szerint egyéb elfoglaltságai miatt nem távozott a BÉT éléről.

Patai Mihály 2008. december 4. óta töltötte be a BÉT elnöki tisztségét, az idén április 29-én választotta meg másodszor a posztra az akkor újjáválasztott igazgatóság.

Az elnök már első megválasztása alkalmával közölte: a BÉT igazgatóságát addig irányítja, amíg sikerül konszenzust elérnie az egyes kérdésekben.

A tőzsdét jól ismerő szakértők az MTI-nek azt mondták: vélhetően az vezetett Patai Mihály lemondásához, hogy nem sikerült konszenzust teremtenie a kereskedési rendszer körül kialakult vitákban.

A magyar befektetési szolgáltatók hétfőn sajtótájékoztatón jelentették be, hogy a felügyelet, a jegybank és a kormány közbenjárását kérik annak érdekében, hogy a Budapesti Értéktőzsde osztrák főtulajdonosa halassza el az új kereskedési rendszer bevezetését a Budapesti Értéktőzsdén (BÉT).

A BÉT forgalmának 47 százalékát adó öt tőkepiaci szereplő szerint a tervezett intézkedés, amely szerint a BÉT-en párhuzamosan működne a jelenlegi és az új kereskedési rendszer, veszélybe sodorja a magyar tőkepiac 20 éves eredményeit.

A BÉT kedden rendkívüli közgyűlést tart, amelynek napirendjén szerepel a Xetra kereskedési rendszer bevezetése. Ezzel párhuzamosan a határidős piac és az állampapír-piaci kereskedés kiszolgálására megmaradna a BÉT jelenlegi rendszere. A piaci szereplők szerint azonban nincs meg a konszenzus a javaslattal kapcsolatban, és nem tartják időszerűnek az új rendszer bevezetését. Friss információink szerint Patai Mihály lemondása nem befolyásolja érdemben a közgyűlés megtartását.

Patai Mihály kedden közleményt adott ki, melyben azza indokolta távozását, hogy olyan mértékben nőttek meg elfoglaltságai, ami már a legközelebbi napokban sem tette volna lehetővé az eredményes munkát egy közismerten kiélezett szituációban.

A leköszönő elnök szerint a BÉT legfontosabb feladata a hazai tőkepiac minél eredményesebb bekapcsolása a nemzetközi vérkeringésbe, a vállalkozások tőkéhez jutásának elősegítése, s hogy ennek stratégiailag nélkülözhetetlen eszköze az új, nemzetközileg bevált kereskedési platform bevezetése. Ugyanakkor a mai gazdasági környezetben megértéssel kell fogadni a vállalkozásoknak a költségszínvonalukra vonatkozó, rendkívül nagyfokú érzékenységét – tette hozzá.

Elnöki pozícióját a hazai tőkepiac fejlesztésének és a piaci konszenzus megteremtésének céljával vállalta el, s reméli, hogy távozásával is azt segíti elő, hogy mindkét cél együttesen megvalósuljon – olvasható a közleményben.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.