Parazitaként szívja el az állam a Telekom nyereségét
A bevételek nőttek: az elemzői várakozásoknál is magasabbak, 158 milliárd forintra rúgnak 2013 harmadik negyedévében, ami 5,4 százalékkal magasabb, mint a tavalyi év azonos időszakában. Ez ritkaságszámba megy Európában, mármint, hogy ilyen szép a bevételi növekedés, ha azonban az EBITDA, azaz az értékcsökkenések leírása és az adófizetés, valamint egyéb tételek elszámolása előtti nyereségre tekintünk, akkor már nem ilyen fényes a helyzet: az elemzői várakozásoknál ugyanis még mindig magasabb, ám a 2012-es harmadik negyedévnél több mint nyolc százalékkal alacsonyabb eredményeket publikált Magyarország piacvezető távközlési vállalata, 56,5 milliárd forintról adtak számot.
A szektor túladóztatása remekül megmutatkozik, ha ránézünk az eredményszámokra. Az üzemi eredmény 30 milliárd forint körül alakult (18,7 százalékos csökkenés), míg a nettó profit 14,7 milliárd forintra esett vissza, ami 37 százalékos csökkenés. Normál esetben ennek riasztónak kellene lenni, de a magyar sajátosságok magyarázatot adnak a számokra. Például, csak a harmadik negyedévben 6,4 milliárd forint távközlési adót fizetett a cég, a teljes kilenc hónap alatt pedig 17,3-at.
Míg közműadóból a harmadik negyedévre csak százmillió forint jutott, a kilenc hónap alatt 7,4. A 2010-ben válságadó néven bevezetett árbevétel-alapú különadót már nem nyögik a cégek, azok egyébként a tavalyi év azonos periódusaiban valamivel alacsonyabb terheket jelentettek. Viszont akkor nem volt közműadó. Frekvenciára is sokat költött az idén a vállalat, tavaly ez nem volt különösebben látványos tétel.
Öröm, hogy nemcsak a bevételek emelkednek, hanem az ügyfélszám lemorzsolódása is lassul – sajnos azonban az energia-kiskereskedelemben az előfizetők gyarapodása megállt. Korábban ez a terület volt, amihez hatalmas reményt fűzött a menedzsment, a rezsicsökkentés azonban elolvasztotta az üzletág profitját. Bár a 46 milliárd forintos energiabevétel szépen mutat a számokban, és a menedzsment szerint tarthatónak látszik, a jövőben a profitcsökkenés miatt a piaci szolgáltatásokra fókuszálnak.
Ilyen a tévészolgáltatás és más extra tartalmak kínálása, a Telekom épp tegnap jelentett be egy korlátlan filmszolgáltatást. Az eladósodottság pedig tartósan 42,7 százaléknál beragadt, ez alapján pedig a portfolio.hu szerint drasztikus osztalékcsökkentés jöhet, mivel a szabad cash flow csupán 8,9 milliárd forint volt az első 9 hónapban.
A leányvállalatok lassan stabilizálódnak, a menedzsment azonban a versenyhelyzet és a szabályozás kapcsán kialakuló kedvezőtlen környezetre hívta fel a figyelmet.
A csomagajánlatoknak köszönhetően megállni látszik a lemorzsolódás a vezetékes üzletágban, a jövő időszak kérdése pedig az lesz, hogy a nemrég bevezetett korlátlan beszélgetést és sms-t kínáló mobilcsomagok képesek lesznek-e megállítani az ARPU (egy ügyfélre jutó árbevétel) csökkenését.
Korlátlan mozi, egy jegyért
A filmrajongók számára alakított ki új ajánlatot a Telekom: egy olcsóbb mozijegy áráért, havi 1500 forintért korlátlanul lehet válogatni a MoziKlub szolgáltatás filmjei közül. A második hónaptól például már sikeres filmsorozatok is helyet kapnak a kínálatban. A jelenleg az Interaktív TV videotékáján keresztül elérhető szolgáltatás tervek szerint a jövő év során pc-, laptop-, tablet- és okostelefon-képernyőn is elérhető lesz, nemcsak a Telekom előfizetői számára.