Papcsák: Naná, hogy Gyurcsány a hibás!
Az illetékes albizottság szerdai ülésén megvitatta és pontosításokkal elfogadta a 2002–2010 közötti lakossági deviza-eladósodás okait, valamint az esetleges kormányzati felelősséget vizsgáló összefoglaló jelentéstervezetet, és döntött annak az alkotmányügyi bizottsághoz történő benyújtásáról. Az albizottság jóváhagyott több, a kormány számára megfogalmazott javaslatot is.
Papcsák Ferenc (Fidesz), az albizottság elnöke az ülésen kifejtette: a korábbi meghallgatások során kiderült, hogy mindenki eltolni szerette volna magától a felelősséget. Az előző kormányzati ciklus szocialista kormányait jelentős felelősség terheli, amiért nem avatkoztak közbe, s ha egységes, erős pénzügyi felügyeleti rendszer lett volna, a családok nem kerültek volna a mostani nehéz helyzetbe – mondta.
Hangsúlyozta: nem igaz, hogy az állami kamattámogatás óriási hatást gyakorolt volna a költségvetésre, hiszen annak a GDP-hez mérten 0,1 százalékos aránya 2010-re 0,7 százalékot tett volna ki, ezzel szemben a családokat terhelő, 2002-ben még 300 milliárd forintos devizahitel-állomány 2010-re 6600 milliárd forintra, a GDP 24 százalékára duzzadt.
Blogjában Oszkó Péter korábban felhívta a figyelmet: a lakosság számára devizahitel felvétele 2001. június 15-től volt lehetséges, amikor is az akkori Fidesz kormány javaslatára a parlament eltörölt minden korábbi devizakorlátozást, és ezzel lényegében megnyitotta az utat a devizahitelezés előtt. A volt pénzügyminiszter szerint ez egyben magyarázat arra is, hogy 2002-ben még feltűnően alacsony volt a lakossági devizahitel-állomány.