Panaszkodó energiabefektetők

Csak úgy dőlt a panasz a honi energiaszektor legnagyobb külföldi befektetőiből a Portfolio.hu mai konferenciáján. Befektetésük kevesebbet hoz, mint a bankbetét, ami minőségromláshoz vezethet. Akár Lengyelországban vagy Romániában is érdemesebbnek látják tevékenykedni. Az E.ON képviselője úgy fogalmazott: ha a mostani időszakot nem átmenetiként fognák fel, már rég hátat fordítottak volna Magyarországnak.

A magyarországi üzleti és szabályozói környezet kiszámíthatatlanságára mutattak rá beszélgetésükben a Portfolio.hu Green Energy Investment Forumon részt vevő, a hazai energetikai piac vállalatainak vezérigazgatói – közölte a konferencia szervezője. Az E.ON honi vezérigazgatója szerint, ha nem egy átmeneti időszak lenne a mostani, akkor már rég hátat fordítottak volna az országnak.

Ságodi Attila, a KPMG energetikai partnere szerint a tarifák utóbbi időszaki nem kellő mértékű emelkedése az energetikai beruházások visszafogását, a szolgáltatások minőségének és az ellátás biztonságának romlását okozzák.

A megújuló-tervek ambiciózusak Magyarországon, a valóság azonban az, hogy már 2010–11 között is jelentős lemaradást halmozott fel Magyarország a célokhoz képest. Voltak pozitív lépések is, de például a Metár nevű új rendszer bevezetésének csúszását negatívumként említette. Miközben a világban mindenhol sokat szánnak a megújuló beruházásokra, addig Magyarország ehhez képest nagyon nagy lemaradásban van – fogalmaztak.

A földgáz terén az ellátásbiztonság sokat javult Magyarországon az utóbbi években. Az importkapacitások nyugati oldalról is jelentősek, óriási tárolóink vannak, és sok egyéb fejlesztési elképzelés van az asztalon.

A válság közepette a legjobb befektetésnek Gérard Bourland, a Dalkia vezérigazgatója az energiamegtakarítást tartja, de kedvező lehetőségeket látnak az ország biomassza-potenciáljában is.

A GDF Suez Energia Magyarország vezérigazgatója, Patrick Eeckelers szerint az elmúlt három évben két válságot is átéltünk: a pénzügyi mellett ugyanis a szabályozói oldalról is negatív hatások érvényesültek. Emiatt nagyon nehéz tervezni a jövőt. A cég elmondása szerint visszafogta beruházási terveit, a sok fix költség miatt a hatékonyság növelésére leépítésekkel tudnak reagálni. Beruházásaik megtérülése alacsonyabb, mint a banki betéti kamatszint – panaszolta.

Az EDF Démász a beruházási kiadásait jelenleg még tartani szeretné, de ilyen környezetben hosszabb távon erre nem lesznek képesek – fogalmazott Thierry Le Boucher vezérigazgató. A minőség fenntartásához beruházni kell – hangsúlyozta. Ennek elmaradása már rövid-középtávon a minőség romlását okozhatja. A minőség megtartásában nagyon fontos szerepet tulajdonított a politikának és a szabályozónak.

Az E.ON Hungária vezérigazgatója, Dr. Eric Depluet elmondása szerint Magyarországon a szolgáltatás színvonala első osztályú. Ugyanakkor növeli a vállalatok terheit, hogy sok ügyfélszolgálati irodát kell fenntartani. De a számlázási előírások is pluszköltségként jelentkeznek. A menedzser egyáltalán nem tartja örvendetesnek, hogy az országban a költségvetési és szociális problémákat úgy akarják kezelni, hogy beleavatkoznak az energetikába.

A GDF Suez vezetője megjegyezte, hogy vannak olyan országok, amelyek megfelelő politikával megfelelő befektetői pénzeket tudnak magukhoz vonzani. A vállalat például Lengyelországban és Romániában is megvalósít befektetéseket, hiszen ott a tőke jó megtérüléssel kecsegtet.

Az EDF Démász vezetője szerint is szükség lenne a stabilitásra és a kiszámíthatóságra ahhoz, hogy a beruházások megfelelő módon haladhassanak előre. Eric Depleut szerint nem egészséges állapotot teremtettek a piaci szereplőknek, akik alapvetően hosszú távú projektekben érdekeltek.

Ságodi Attila szerint az Európa és Magyarország közötti egyik fontos különbség a tarifák kiinduló szintjében keresendő. Ha nagyon alacsony szintről csökken a szint, az a piaci szereplőknek is, és ezen keresztül a fogyasztóknak is hátrányokat okoz – fogalmazott. Magyarországon ráadásul nem ismerik fel, hogy az energiapiac milyen jelentős mértékben járul hozzá a gazdasági teljesítményhez, vagy hogy milyen jelentős fejlesztések zajlanak körükben.

Az E.ON magyarországi vezérigazgatója úgy fogalmazott: ha nem egy átmeneti időszak lenne a mostani, akkor már rég hátat fordítottak volna az országnak. De még itt vannak. Az viszont nagyon kedvezőtlen, hogy az elmúlt két évben 27 jogszabályváltozás volt úgy, hogy azokat semmilyen egyeztetés nem előzte meg a szakmai szereplőkkel – szögezte le.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.