Pálinkatörvény: kuktából vagy boilerből nem készülhet "főzőedény"
A tárca a részletekről majd a kormány június 31-i döntését követően ad felvilágosítást. A Pénzcentrum.hu csütörtökön azt írta, hogy a nemzetgazdasági tárca törvénymódosítási elképzeléseiből az derül ki: jövőben sem főzhetne akárki piacon vásárolt gyümölcsből szabadon az erkélyen, a garázsban, a sufniban pálinkát.
A portál szerint a Matolcsy György vezette minisztérium úgy módosítaná a jövedéki törvényt, hogy bevezetné a magánfőzés intézményét. Ennek keretei között csak 18 évesnél idősebb gyümölcstermelő főzhetne pálinkát, de ő is csak a saját maga termelte alapanyagból.
A formálódó szabályozás továbbra is tiltaná, a házilag kuktából, centrifugából, vagy boilerből barkácsolt pálinkafőző készségek használatát. Ehelyett csak az Európai Unióban engedélyezett, legfeljebb 100 literes berendezések használatát engedélyeznék, méghozzá csak úgy, ha azokat a előzetesen a vámhatóság is nyilvántartásba vette.
A Pénzcentrum.hu azt írta: a vámosok a főzés során is rajtatartanák a szemüket a magánfőzdéken. A munka megkezdése előtt három nappal ugyanis be kell jelenteni a hatóságnak, ha a cefrét le akarja valaki főzni. Tudatni kell, hogy milyen gyümölcsből és mennyi cefréből készül a pálinka. Jó hír viszont, hogy a jelenlegi hektoliterfokonként 1380 forintos adót nem kellene fizetni.
A magánfőzők 50 liter 50 fokos pálinkát adómentesen készíthetnek, de ezt nem hozhatják kereskedelmi forgalomba. E mennyiség fölött vagy eleve eladásra szánt pálinka előállítása esetén már hektoliterfokonként 2761 forint jövedéki adót kellene fizetni, azaz annyit mint a kereskedelmi főzdéknek jelenleg. Ha valaki eladásra akar pálinkát főzni, akkor a munka megkezdése előtt be kell fizetnie a jövedéki adót és be kell szereznie a szükséges mennyiségű zárjegyet is - olvasható a portálon.
A pálinkafőzés könnyítését Orbán Viktor miniszterelnök vetette fel, amikor ismertette június 8-án a kormány 29 pontos akciótervét.