Padlót fogott a Mol profitja
Jelentősen zuhanó nyereségről számolt be Magyarország legnagyobb vállalkozása, a Mol. Az olajipari cég tényleges tevékenységének eredményét mutató üzemi eredmény második negyedévben mért 1 milliárdos szintje például az utóbbi tíz évben bizonyosan nem volt sosem ilyen alacsony. Az első negyedév 2011. végéhez képes még jelentős kedvező elmozdulást mutatott. A tavalyi év második negyede is visszaesést hozott, de messze nem ennyit. Így az első féléves összesített nyereség az előző év hasonló időszakáénak körülbelül a felét tette ki. A többi eredményadat hasonló ívet mutat, a javuló „újbeszerzési árakon becsült tiszta üzleti eredményt” kivéve. Adataink szerint a negyedéves árbevétel a tavalyi IV. negyedév csúcsértéke óta szintén morzsolódik.
A tendenciákat elsősorban a nemzetközi olajárak csökkenésével indokolják (melyek viszont mostanság erőteljes emelkedést mutatnak). Ez nem csak a kitermelés hasznát csökkentette, hanem a finomítóban tárolt készleteket is át kellett értékelni. Belső szervezési okokból némileg visszaesett a kitermelésük. A finomítók költségeit elvileg csökkenti az ereszkedő olajár, de ezt elnyúló karbantartások miatt nem tudták teljesen kihasználni.
Az üzemanyagok iránt mindemellett szintén továbbra is csekély az érdeklődés a térségben.
Gázüzletáguk eredménycsökkenését részint a honi energiaárszabályozásnak, részint a horvát INA veszteségeinek tudják be. A forint erősödött ugyan, de ez nem tudta teljes mértékben ellensúlyozni veszteségeiket.
A jelentésben utalnak petrolkémiai üzletáguk kis mértékben javuló számaira. A részint ezt képviselő TVK ugyanakkor ma az első félévre 3 milliárdos mínuszt jelentett a tavalyi év hasonló időszakának 2 milliárdos nyereségéhez képest. Igaz, a második negyedév az elsőhöz képest kedvezőbb képet mutat.
A Slovnaft nyeresége 78 százalékkal 9 millió euróra esett - derül ki a csoporthoz tartozó szlovák energiacég szintén ma közzétett jelentéséből.
Hernádi Zsolt elnök-vezérigazgató kommentárjában a kedvezőtlen külső hatások felsorolása mellett - ide értendő például az INA szíriai mezőjének bezárása - inkább a pozitívumokat sorolta. Eszerint megvették kazahsztáni blokkjuk 49 százalékát és a Mol-csoporté lett a cseh Papoil benzinkútlánc is. Kitért arra az - először lapunkban napvilágot látott - tervükre is, hogy a cégcsoport vezetésére Magyarországon egy nemzetközi irányítóközpontot hoznak létre.
Az adatok az elemzőket is meglepték. Így azokra az - immár részben állami - olajcég tőzsdei papírja tegnap az átlagnál jóval nagyobb mértékű, mintegy 5 százalékos értékvesztést szenvedett el.
A portoflio.hu által megkérdezett elemzők a második negyedévre átlagosan 23,05 milliárd forint nettó profitot vártak, s azt jelezték előre, hogy a viszonylag jó külső környezet ellenére a Mol feldolgozás-kereskedelem (downstream) szegmensében visszaesés lesz a készletátértékelés negatív hatásai miatt, illetve a kutatás-kitermelés (upstream) üzletág rosszabbul teljesít a csökkenő kitermelési szintek és olajár negatív hatásai miatt.
A készlet- és árfolyamhatásoktól megtisztított eredmény alapján növekedést mutatott a Mol a második negyedévben, e hatásokat figyelmen kívül hagyva összességében pozitív külső környezetben gazdálkodott a társaság - mondta Simola József, a Mol pénzügyi vezérigazgató-helyettese keddi telefonos konferenciáján. Kifejtette, hogy az egyszeri hatásoktól megtisztítva mind a kamat- és adófizetés, illetve értékvesztés előtti eredmény (EBITDA), mind az üzemi eredmény jelentősen csökkent a második negyedévben az előző három hónaphoz képest. A készlet- és árfolyamhatástól megtisztított eredmény azonban - ami leginkább mutatja az operatív eredményességet - gyakorlatilag változatlan szinten maradt negyedévről negyedévre, illetve kismértékű növekedést mutat. (A megtisztított eredmény az előző negyedévi 139,3 milliárd forint után a második negyedévben 140,1 milliárd forintot tett ki.)
Az üzemanyageladásokban stagnálásra számít a Mol a második félévben, amennyiben nem lesz további árnövekedés. Az olajárak, illetve a finomítói marzsok alapján nem számol árnövekedéssel a vállalat, ám a forint dollárral szembeni gyengülése esetén nőhetnek a végfelhasználói árak. Ebben az esetben további piacvisszaesés várható.
A cseh töltőállomás akvizíciójával kapcsolatban Simola József úgy vélekedett: reális várakozás, hogy ennek hatása a harmadik negyedévben már megjelenik. Hozzátette, hogy ez a vállalaton kívülálló tényezőktől, leginkább a folyamatban lévő versenyhivatali engedélyeztetés átfutási idejétől függ.
A downstream üzletág szintén veszteséget könyvelt el készletein és devizás tételein is, ellentétben az előző évben realizált nyereséggel. Ez a hatás 60 milliárd forintot magyaráz a cég szerint az EBITDA értékek közötti különbségből.
Az upstream üzletágban további negatív hatással volt az eredményre az is, hogy alacsonyabb volt a szénhidrogén-termelés, illetve a magyar és a horvát földgázár-szabályozás sem kedvező. Mindezeket csak részben ellensúlyozta a magasabb szénhidrogénár és a devizaárfolyamok kedvező alakulása a gyorsjelentés szerint.
A downstream üzletág újrabeszerzési árakkal becsült "tiszta" üzleti eredményét a nyomott regionális kereslet és a különösen kedvezőtlen petrolkémiai környezet határozta meg. Ezeket a hatásokat csak mérsékelni tudta a feldolgozás és kereskedelem üzletágban valamelyest javuló működési környezet, illetve a menedzsmentnek a hatékonyság javítását és kedvezőbb finomítói termékkihozatalt célzó erőfeszítései.
A jelentés szerint a Mol 151 milliárd forint működési cash-flowt realizált az első hat hónapban, ami 29 százalékkal magasabb az előző évihez képest, tovább erősítve a csoport pénzügyi pozícióját. A beruházások és befektetések értéke 103 milliárd forint volt 2012 első hat hónapjában, ami 9 százalékkal magasabb, mint az előző évben. A beruházások az upstream szegmensben a kelet-közép-európai régióra, Oroszországra és Irak kurdisztáni régiójára, míg a downstream szegmensben elsősorban a karbantartási munkálatokra irányultak.
A gyorsjelentés szerint az üzemanyagfogyasztás tovább csökkent a kelet-közép-európai régióban a romló gazdasági kilátások és a magas árak miatt. A romló kilátások elsősorban a dízel értékesítésre hatottak kedvezőtlenül, a magas ár pedig a benzin keresletet vetette vissza. A csoport kiskereskedelmi értékesítése összességében 4 százalékkal esett vissza az első félévben a bázishoz képest. Magyarországon például 6,3 százalékkal kevesebb benzint és gázolajat adott el a Mol, mint egy évvel korábban.
Az első félévben az egy részvényre jutó eredmény 847 forint volt, ami a fele az egy évvel korábbinak. Az eredményt jelentősen befolyásolta, hogy a második negyedévben csak 8 forint jutott egy részvényre, szemben az első negyedévi 840 forinttal, illetve a tavalyi második negyedévi 618 forinttal.