Újabb borzalmas adatok: padlót fogott az ipar
Decemberben 7,6 százalékkal csökkent az ipari termelés volumene a Központi Statisztikai Hivatal előzetes adata szerint. A munkanaphatástól megtisztított index 3,4 százalékos visszaesést mutat. Mindent egybevetve, a csillogó gyáravatások közepette sem sikerült normalizálni a magyar össztermék (GDP) döntő hányadát adó ipar helyzetét, annak kibocsátása 1,7 százalékkal maradt el a 2011-es szinttől. Az ipari recesszió folyamatos, decemberben 2,5 százalékos termeléscsökkenést mértek a novemberihez képest a statisztikusok.
Novemberben már 6,3 százalékos éves csökkenés volt tapasztalható az ipari termelésben, míg decemberre előzetesen 4 százalékos mínuszról szólt az elemzői konszenzus. Ennek csaknem a duplája jött össze. Igaz, a gyárleállások rapszodikussága miatt nehezen volt becsülhető a várható kibocsátás. Az idei év mindenképpen jobb lesz a tavalyinál, ebben az Audi győri óriásgyárának átadása, valamint a másik két nagy autóipari egység, a kecskeméti Audi és a szentgotthárdi Opel motorgyár termelésének felfutása döntő szerepet játszik majd.
Már eddig is az autóipar „tartotta a lelket” a magyar gazdaságban, igaz, az év elején a hozzá fűzött túlzott reményeket nem tudta valóra váltani. Az elemzők a Mercedes-hatás bűvöletében alakították ki előrejelzéseiket, de azokban egyetlen mínuszos szám sem szerepelt az iparhoz kötődő rubrikákban. Fontos megjegyezni, hogy a számítástechnikai, optikai és elektronikai termékkörben drasztikus visszaesést szenvedett tavaly a magyar ipar, elég a komáromi Nokia vagy a zalaegerszegi Flextronics egyik gyárának bezárására gondolni.
De a talpon maradottak is kénytelenek voltak visszafogni termelésüket, alkalmazkodva a fő felvevőpiacokon tapasztalt keresletcsökkenéshez. Az említett műszaki cikkek esetében 20 százalék fölötti éves termeléskiesést mért a KSH, végső soron ez húzta recesszióba az ipar egészét.
Suppan Gergely, a Takarékbank vezető elemzője is abban bízik, hogy innen csak felfelé vezet az út, s az Audi győri üzemének elindulásával, a Mercedes üzem kapacitásának felfutásával, bázishatások miatt és némileg kedvezőbb külső kereslet mellett 3,5 százalék körül növekedhet az ipar kibocsátása.
Januárban és februárban már bekövetkezhet a fordulat, köszönhetően annak, hogy két hónap után a Suzuki visszatért a két műszakos termeléshez, a Mercedes pedig ünnepélyes keretek között elkezdte a kizárólag Kecskeméten készülő CLA modell gyártását, továbbá februárban elindul a termelés a GM szentgotthárdi motorgyárában is.
A kilátásokra nézve biztató a német bizalmi indexek javulása, valamint az ipari új rendelésállomány novemberi meredek megugrása – jegyzi meg Suppan Gergely, aki annyi vigasztalót még talált, hogy a decemberi adattal nem lógunk ki a sorból, hiszen a régiós versenytársak közül a cseh ipari termelés 12,5 százalékkal, a lengyel pedig 10,6 százalékkal zuhant decemberben.
Az elszomorító ipari adat egyben azt is jelenti, hogy a tavalyi GDP visszaesése inkább a kettő, mint az egy százalékhoz esik majd közelebb. Hacsak a mezőgazdaság nem tett csodát az év utolsó negyedévében, ahogy tette azt egy évvel korábban, de erre alapozni elemzők szerint ezúttal értelmetlen.