Óvatosan a fogyasztói csoportokkal

Legalábbis rendkívüli körültekintésre kéri a bankhitel helyett "fogyasztói csoportokhoz" forduló, sokszor amúgy is megszorult ügyfeleket a Fogyasztóvédők Magyarországi Egyesülete.

"Gyorsan akar hitelhez jutni? Nem kell más, csak egy munkáltatói igazolás! KHR (BAR) listásoknak is! Kezes nélkül! Fix futamidő, alacsony törlesztőrészletek!" - jobban tesszük, ha elkezdünk gyanakodni, mikor meghalljuk ezeket a felettébb előnyös feltételeket - figyelmeztet a Fogyasztóvédők Magyarországi Egyesülete (FOME). Mint az egyesület fogalmaz, ezzel egy újabb irányból próbálják csőbe húzni a fogyasztókat. A jövben a hitelközvetítőkkel is vigyázni kell.

A Gazdasági Versenyhivatal is óva inti a fogyasztókat: ha a hitelközvetítő a Euro Correct Consulting Kft., a Group Saving Kft., a Swiss Invest 2009 Hungary Pénzügyi Szolgáltató Kft., a Eurommobilien Hungary Kft., az Exit Finance Constitution Kft. vagy a Hungarian Economy Partners Kft. megkeresését javasolja, részletesen tájékozódjanak az ajánlott konstrukciókról.

A fogyasztói csoportok ugyanis engedély híján nem nyújhatnak hitelt - figyelmeztet az egyesület.

Hazánkban is szerveznek jelenleg fogyasztói csoportokat hasonló vásárlási célokkal rendelkező fogyasztókból.

Tevékenységük alapgondolata Dél-Amerikából ered, ahol a magas infláció terheinek csökkentésére alakult ki. Működési elve alapján a belépett tagok regisztációs díjat fizetnek, aztán elkezdik a meghatározott összegű törlesztőrészletek befizetését. Ezután meghatározott időközönként kisorsolnak egy-egy szerencsés tagot, akinek az előzetesen meghatározott ingó vagy ingatlantárgyat megvásárolják az addig befizetett törlesztőrészletekből. Akinek bírja a pénztárcája, növelheti az esélyeit előtörlesztéssel. A szerencsések hamar hozzájutnak a hőn áhított dologhoz, a kevésbé szerencsések esetleg csak a futamidő végén. Addig persze minden hónapban fizetni kell. Mivel a szerződés határozott időre jön létre, így szabadulni szinte lehetetlen.

Ezekről a kondíciókról az esetek kis százalékában informálják a fogyasztót, aki így nincs tisztában azzal, hogy közel sem hitelnyújtásról, hanem valami egész másról van szó. Sajnálatos viszont, hogy sokszor pontosan azokat célozzák, akik máshol nem kapnának hitelt. A megtévesztő reklámok és a szerződéskötést hiányos tájékoztatás következtében egyre többen esnek csapdába - fogalmaz a FOME.

Egy-egy jól csengő pénzügyi ajánlat áttanulmányozásakor legyünk óvatosak, körültekintőek, járjunk utána a pontos részleteknek - figyelmeztet a fogyasztóvédő szervezet.

Hitelintézetek vs. fogyasztói csoportok

- Hitelnyújtás: Hitelintézet jogosult, Fogyasztói csoport nem jogosult
- Vonatkozó jogszabály: Hitelintézetnél van, Fogyasztói csoportnál nincs
- Kamat: Hitelintézetnél van, Fogyasztói csoportnál nincs
- Szerződéskötés előtti tájékoztatás: Hitelintézetnél általában teljes körű, Fogyasztói csoportnál általában hiányos
- Futamidő: Hitelintézetnél lehet fix és változó, Fogyasztói csoportnál fix
- Törlesztőrészlet: Hitelintézetnél lehet fix és változó, Fogyasztói csoportnál fix
- Előtörlesztés: Hitelintézetnél lehetséges, Fogyasztói csoportnál lehetséges
- Felmondás esetén elvész-e az addig befizetett összeg: Hitelintézetnél nem vész el, Fogyasztói csoportnál elvész

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.