Óvatos optimizmus Japánban
"A japán gazdaság romlásának üteme várhatóan enyhül, és a gazdaság romlása minden bizonnyal meg fog állni", olvasható a Bank of Japan pénteki állásfoglalásában. Nem közölt időhatárt a várható javulásra, de a korábbi központi elemzések mindenesetre sorozatosan "erőteljes rosszabbodást" jósoltak.
A bank változatlanul hagyta kamatcélját, és a likviditás növelése végett szélesítette a kereskedelmi bankoktól elfogadott fedezet körét. A Bank of Japan ezentúl amerikai, brit, német és francia állampapírt is elfogad fedezetként piaci műveleteihez. A japán központi bank tavaly október óta vállalati kötvényeket és bankrészvényeket is elfogad fedezetként.
A Bank of Japan utoljára december 19-én csökkentette irányadó kamatcélját: 0,10 százalékra mérsékelte azt 0,30 százalékról, két és fél év után gyakorlatilag visszatérve a zérókamat-politikához. Az intézkedés az amerikai Fed december 16-i, hasonló intézkedését követte: a Fed 0-0,25 százalékos sávot állapított meg szövetségi napikamatcélja számára, ez - azóta szintén változatlanul - gyakorlatilag zérókamat, első ízben a Fed gyakorlatában.
A japán központi bank előzőleg október 31-én enyhített, 0,30 százalékra. Korábban utoljára 2007. februárban nyúlt irányadó rátájához, negyed százalékponttal 0,50 százalékra emelve azt. Előzőleg 2006. júliusban szigorított, 0,25 százalékos célt állapítva meg.
A Bank of Japan 2006. márciusban hivatalosan befejezettnek nyilvánította a 2001.március óta folytatott zérókamat-politikáját - előzőleg utoljára akkor volt kamatcsökkentés Japánban -, de a tényleges intézkedéssel még várt 2006. július közepéig. Addig a központi cél öt éven át nulla volt, a piaci kamatok tizedszázalékos szinteken voltak.
Japán hazai összterméke (GDP) rekord ütemben, 4,0 százalékkal csökkent az első negyedévben az előző negyedhez képest, éves összehasonlításban 15,2 százalékos volt a visszaesés. Négy negyedéven át negyedévente ismétlődő visszaeséssel - ilyen is először fordult elő - a japán gazdaság 3,5 százalékkal romlott a márciussal zárult költségvetési évben, ez szintén rekord.
A Nemzetközi Valutaalap az idei naptári évre 6,2 százalékos GDP-csökkenést jósol Japánnak, jövőre pedig 0,5 százalékos növekedést. Tavaly a naptári évben 0,6 százalékkal esett vissza a japán gazdaság, tavaly előtt 2,4 százalékkal bővült.