Ötszázmilliárdos mentőöv

Példátlan méretű, 500 milliárd eurós mentőcsomagról döntött a német kormány. A segélynek ára van. A pénzért cserében a Bundesbank ideiglenesen részesedéshez jut az adott pénzintézetnél, beleszól az üzletpolitikába, a bankvezérek jövedelmébe, s szó sem lehet osztalékok vagy bónuszok kiosztásáról.

A pénzpiacokat stabilizálni és a bankok közötti bizalmat pedig erősíteni hivatott az a példátlan nagyságú, pontosan 500 milliárd eurós mentőcsomag, amelyről a német nagykoalíciós kormány döntött hétfőn. Angela Merkel (CDU) kancellár és Peer Steinbrück (SPD) szövetségi pénzügyminiszter egyaránt azt hangsúlyozta: cselekedni kellett, s az NSZK történetének legnagyobb pénzügyi segélyakciójával a lakosságot védik a bank és pénzügyi piacokon esetleg fellépő beláthatatlan következményektől.

A mentőövre kedvezően reagált a frankfurti tőzsde. Különösen a bankok papírjai könyvelhettek el két számjegyű növekedést. Az 50 milliárd eurós, részben állami garanciával megtámogatott "problémás eset", a pénzügyi válságban megroggyant müncheni Hypo Real Estate papírjai 41 százalékkal értek többet, mint múlt pénteken.

A tőzsde és a pénzügyminiszter is örült
A tőzsde és a pénzügyminiszter is örült

A berlini kancellári hivatal előtt tegnap délelőtt egyetlen tüntető demonstrált az adófizetők pénzének elherdálása ellen. Ez utóbbi alatt a magányos férfiú az 500 miliárd eurós stabilizációs csomagot értette, amit Merkel és Steinbrück egyaránt elkerülhetetlen és létfontosságú lépésnek nevezett. A német kormány - úgynevezett stabilizációs alapok beiktatásával - 400 milliárd eurót a bankok közötti hitelek garanciájának szán, vagyis így kívánják mozgásba hozni az egymást bizalmatlanul szemlélő pénzintézetek közötti hitelforgalmat.

További 80 milliárdot arra szánnak, hogy az esetleg bajba kerülő bankokat feltőkésítsék, friss pénzforráshoz juttassák. Ennek persze ára van, a likviditásért cserében az államot képviselő Bundesbank ellenszolgáltatásokat kér, így például ideiglenesen részesedéshez jut az adott pénzintézetnél. S ha már betette a lábát, akkor beleszól az üzletpolitikába, a bankvezérek jövedelmébe, s abba, hogy a megroggyant bankoknál a nehéz időkben szó sem lehet osztalékok vagy bónuszok kiosztásáról - derült ki Merkel és Steinbrück szavaiból.

A fennmaradó 20 milliárd euró lényegében vésztartalékot képez, ez az a tényleges veszteség, amelyet a német kormánynak saját számításai szerint be kell vállalnia a globális pénzügyi válság miatt. Az 500 milliárd eurós mentőcsomag kizárólag a bankoknak szól, a bankoknál, takarékpénztáraknál lakossági számlákkal, megtakarítási betétekkel rendelkezők számára a berlini kabinet már a múlt héten 1200 milliárd eurós garanciát biztosított.

Steinbrück hangsúlyozta, a német kormány által elhatározott és az itteni törvényhozásban a tervek szerint a héten elfogadásra kerülő mentőcsomag gyökeresen különbözik az amerikaitól. Míg a Bush-adminisztráció 700 milliárd dollárt a "mérgező szemétté" vált érték-papírok és részvények felvásárlására szán, Németország a 400 milliárd eurós garanciával a bankok közötti bizalmat akarja helyreállítani.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.