Amerikai nagybácsivá vált az Apple
Jelentős fejleményről, szinte paradigmaváltással felérő fordulatról számolt be az Apple menedzsmentje hétfőn. A magyar idő szerint kora délután tartott "nagy jelentőségű bejelentésen" arról számoltak be, hogy a vállalat mintegy 100 milliárd dolláros készpénzállományából (22 ezer milliárd forint – mint emlékezetes, a sok vitát kiváltott hazai nyugdíjvagyon mintegy 3,2 ezer milliárd forint volt.) 45 milliárdot készpénz-visszajuttatási akciójára fordít.
A döntés azért is mondható hatalmas fordulatnak a vállalat életében, mert korábbi, ikonikus vezetője, Steve Jobs mereven elzárkózott ilyen lépésektől. Mondván, a részvényesi értéket nem ilyen és ehhez hasonlítható lépések növelik. A tervek szerint az Apple negyedévente fizetne 2,65 dollárt részvényenként a tulajdonosoknak. Emellett azt is közzétették, hogy a 2013 októberével kezdődő pénzügyi évtől elindítanak egy 10 milliárd dolláros sajátrészvény-vásárlási programot.
A program lefutása Tim Cook, a társaság jelenlegi első embere szerint három év alatt zajlik le, s idén júliustól kezdődik meg. Hogy mennyire történelminek mondható az Apple osztalékának kérdése, azt jól mutatják az előzmények: ilyen lépésre utoljára 1995-ben, Steve Jobs ismételt feltűnése előtt volt példa.
Ugyanakkor azt lehetett tudni, hogy a kaliforniai vállalatnál gondolkoznak ezen a kérdésen, hiszen Tim Cook is úgy fogalmazott korábban, hogy nem zárkózik el az osztalékfizetés elől, amelyről – egészen pontosan a tavaly gigantikusra hízott készpénzállomány felhasználásáról – folyamatos tárgyalások zajlanak.
A piaci befektetők már csak azért is koncentráltak ennyire erre a kérdésre, mert az Apple készpénzállománya az elmúlt évben szinte robbanásszerűen gyarapodott. Egy év alatt több mint 60 százalékkal nőtt, év végére érte el az említett 100 milliárd dollárt.