Oszkó Péter: óvatos lesz a további kötvény-kibocsátás

Magyarország a óvatos lesz a további kötvénykibocsátásokkal - mondta Oszkó Péter. A pénzügyminiszter ezt azután nyilatkozta, hogy a múlt héten egymilliárd euró értékben bocsátott ki eurokötvényt Magyarország.

Ahogy korábban elemzők valószínűsítették óvatos lesz a további devizakötvények kibocsátását illetően Magyarország. A Reutersnak nyilatkozva egy televíziós interjúban Oszkó Péter rámutatott, a minisztérium óvatos akar lenni, követni akarja a piaci trendet. Ezért bármilyen döntés egy újabb kötvénykibocsátásról csak valamikor ősszel várható - hangsúlyozta.

A pénzügyminiszter rámutatott arra, hogy rövid távon most a hazai piacon akarják bővíteni a kibocsátást. - Majd miután döntés születetett arról, hogy az IMF-csomagot meghosszabbítjuk, vagy nem, ki kell dolgozni, hogy Magyarország hogyan jusson euróban-, vagy dollárban jegyzett forráshoz - mondta. Oszkó Péter nem zárta ki annak a lehetőségét, hogy Magyarország dollárban jegyzett kötvénnyel jelenjen meg a nemzetközi adósságpiacokon.

A pénzügyminiszter derűlátóan nyilatkozott az idei államháztartási hiányterv teljesítésével kapcsolatban. Oszkó Péter szerint reális a cél, hogy 3,9 százalék lesz a GDP-arányos államháztartási deficit annak ellenére, hogy egy pénzügyminisztériumi előrejelzés szerint a hiány szeptember végére nagyobb lesz az éves célnál, mert ezt kiegyenlíti majd az, hogy a negyedik negyedévben folyik be a költségvetésbe az adóbevételek jelentős hányada.

Ha nem is közvetlenül a kötvénykibocsátással kapcsolatban, ám mégiscsak azzal összefüggésbe jegyezték meg londoni elemzők, hogy most már csökkennie kellene a magyar szuverén törlesztési kockázat adósságpiaci biztosítási árazásának, mert az elmúlt hónapok stabilizálódása ellenére még mindig túl magas. A magyar határidős törlesztésbiztosítási ügyletek (CDS) árszintje hétfőn mindazonáltal több havi mélypontra süllyedt Londonban. A Goldman Sachs (GS) pénzügyi szolgáltató csoport londoni befektetési részlegének legújabb felzárkózó piaci helyzetértékelése szerint a feltörekvő gazdaságok szuverén adóskockázata általánosságban is jelentősen csökkent.

A GS kockázatelemzési modelljei szerint azonban ehhez képest a magyar szuverén adósságtörlesztési kockázatra köthető hitelpiaci származékos csereügyletek (credit default swaps, CDS) árazása még mindig túl széles, különös tekintettel a legutóbbi költségvetési reformintézkedésekre, valamint a Nemzetközi Valutaalap (IMF) és az EU hatékony támogatására. A ház értékelése szerint a piac elsősorban a magyar adósságon belüli magas devizaadósság-arány miatt vonakodik csökkenteni a kért kockázati felárat. A Goldman Sachs londoni elemzői ugyanakkor kiemelik a magyar külső egyensúlyi helyzet korrekcióját, valamint az előrelépést a kormány költségvetési reformprogramjában, és a forint stabilizálódó euróárfolyamát.

A GS új felzárkózó piaci CDS-árazási modellje szerint a magyar CDS-tranzakciók árazásának közelebb kellene járnia a 2,00 százalékos sávhoz. Hétfőn mindazonáltal folytatódott a magyar törlesztésbiztosítási tranzakciók árazásának jelentős javulása, jóllehet az árszint még mindig egy százalékponttal a Goldman Sachs által kívánatosnak megjelölt sáv felett járt. A CMA DataVision vezető londoni adósságpiac-figyelő cégnél hétfőn az MTI-nek elmondták: a fizetési leállások elleni adósságpiaci biztosítási ügyletek ára az irányadó ötéves futamidőre Magyarország esetében 3,199 százalék volt középárfolyamon az aznap délutáni londoni kereskedésben, a 3,295 százalékos előző New York-i záró után.

Legutóbb május elején járt 3,2 százalék alatt a magyar CDS-árszint Londonban. Március elején még 6,30 százalékos magyar CDS-árazásokat mértek a londoni piacon; ez utóbbi az eddigi csúcspont. A Londonban hétfőn kialakult magyar CDS-árjegyzés azt jelenti, hogy jelenleg minden 10 millió euró magyar adósság nem teljesítővé válás elleni biztosítása egy évre nem egészen 320 ezer euróba kerül a londoni CDS-piacon, alig több mint a felébe a kora tavaszi csúcspont időszakában kért 630 ezer eurónak.

A magyar CDS-árazás a törlesztési kilátások több térségi országénál jóval kedvezőbb piaci megítélését tükrözi. Lettország törlesztésbiztosítási ügyleteinek díjszabása a hétfői londoni kereskedésben például 6,9055 százalék, Litvániáé 4,5102 százalék, Ukrajnáé pedig 16,0433 százalék volt. A CMA DataVision hétfői CDS-árazási adatsorából kitűnik, hogy a leggazdagabb, ám súlyos költségvetési gondokkal küszködő amerikai szövetségi állam, Kalifornia piaci adósságtörlesztési megítélése is gyengébb Magyarországénál: Kalifornia CDS-árazása 3,2170 százalék volt a délutáni londoni kereskedésben.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.