Összeomolhat az ír gyógyszerexport
A sor a Pfizer koleszterincsökkentő készítményével, a Lipitorral indul ebben a hónapban, ezt követi az Eli Lilly skizofréniaellenes Zyprexája és a Merck asztmagyógyszere, a Singulair. Nagy kérdés, mekkorát zuhan az eredeti gyógyszerek forgalma, ha azokat töredékáron mástól is be lehet majd szerezni. Becslések szerint 26 milliárd dollárnyi exportot érint a kizárólagos gyártási jogok elvesztése, ám a kiesés ennél szerényebb, 14 milliárd dolláros lehet a világ legnagyobb gyógyszerexportőr országánál.
Írország a hetvenes évektől kezdte magához édesgetni a nagy gyógyszergyártókat, s a 12,5 százalékra levitt társasági adókulcs meg is tette a hatását. A világelső Pfizer, a második helyet birtokló Merck & Co. mellett az Eli Lilly is hamar megtelepedett a szigetországban. S a fejlődés itt nem is állt meg, ma már a világ tíz legnagyobb gyógyszergyártója közül nyolcnak van itt gyártóbázisa – emlékeztet írásában a Bloomberg. A ráncsimító Botox és a nemivágygerjesztő Viagra is az íreknél készül. (Az eredeti, természetesen.)
Az iparág dinamikus fejlesztése eredményeként tavaly már 49 milliárd euróra rúgott a szerveskémiai és gyógyszeripari készítmények exportja, ezzel 55 százalékos súlyt elérve az ír kivitel összetételében. Az idei első félévben ez – az ír statisztikai hivatal összesítése szerint – 58 százalékra nőtt, nem kis mértékben hozzájárulva ahhoz, hogy az idén az ír gazdaság 1,1 százalékkal tudja növelni a GDP-t, szemben mondjuk az 5,5 százalékos visszaeséssel szembesülő másik válságországgal, a görögökkel.
Az exportvezérelt növekedést a világgazdaság lassuló tempója erősen beárnyékolja, jövőre például a korábban remélt 2,5 százalékos teljesítményjavulás sem lesz meg, ehelyett 1,6 százalékos bővülést vár a dublini kormány. Az export növekedését a korábbi 5,7 százalékos becslésről 3,8 százalékosra vették vissza. 2013-ra már 4,5 százalékos plusszal számolnak, igaz, korábban 5 százalékos volt az előrejelzés.
A rosszabbodó feltételek miatt a költségvetés is kevesebb adóval számolhat. Tavaly a gyógyszercégek adták a társaságiadó-bevételek negyedét, egymilliárd eurót. Csekély a valószínűsége annak, hogy ezt a nagyságrendet jövőre is hozni tudják.
A gyógyszercégek mindenesetre már előre készülnek kizárólagos gyártási jogaik elvesztésére. Nem kis tételekről van itt szó, hiszen a Pfizer koleszterincsökkentő Lipitorjából 10,7 milliárd dollárnyit forgalmaztak csak a tavalyi évben. Már akkor meghirdették eladásra egyik írországi üzemüket, ahol a Lipitort gyártották. Magának a hatóanyagnak a készítését azonban nem viszik ki az országból, amely továbbra is stratégiai fontosságú marad a cégóriás életében.
Az ír kormány minden tőle telhetőt megtesz annak érdekében, hogy ez így is maradjon. Dacolva az uniós nyomással nem voltak hajlandóak felemelni a versenyképességük javulásában kulcsszerepet játszó társasági adókulcsot, míg 2008 és 2012 között az unió átlagához képest 14 százalékkal csökkentik az élőmunkára rakódó költségeket. Sőt, a kormány a kutatás-fejlesztés adóztatásában is kedvezményeket vezet be, hogy ismét jó kondícióba hozza a „kelta tigrist”.
„Az alacsony társasági adó a mi olajfegyverünk, és nem válunk meg tőle” – szögezte le ezzel kapcsolatban nemrég Michael Noonan pénzügyminiszter.