Összehangoltan intézkednének az uniós pénzügyminiszterek
Az ülést Herman Van Rompuy, az Európai Tanács elnöke hívta össze annak érdekében, hogy megvitassák, mi lenne a gazdasági válság leküzdésének legjárhatóbb útja, illetve hogyan lehet biztosítani a 27 tagországban a nagyobb költségvetési fegyelmet. A tanácskozáson képviselteti magát az Európai Központi Bank is.
A Van Rompuy által vezetett munkacsoportnak - amely lényegében ezzel a pénteki megbeszéléssel alakult meg - az a feladata, hogy legkésőbb októberig javaslatokat tegyen a gazdaságpolitikai irányítás hosszú távú, adott esetben az uniós szerződés változtatásával is járó módosítására. Bizonyos javaslatokat már a júniusi EU-csúcs elé akarnak terjeszteni.
Spanyolország számára az elsődleges szempont a gazdasági intézkedések összehangolása - mondta Salgado. Hangsúlyozta, hogy e nélkül nem lehet javítani sem szűkebben az euróövezet, sem szélesebb értelemben az EU piaci versenyképességét. Az összehangolás részleteit illetően azonban meglehetősen különböző elképzelések vannak a tárgyalóasztalon - derült ki az ülésre érkező miniszterek nyilatkozataiból.
Németország - a görög adósságválság tanulságaiból okulva - "új stabilitási kultúrát" akar meghonosítani az EU-ban. Mások azonban - mint például Luxemburg - éppen amiatt bírálják a németeket, hogy a többiekkel való egyeztetés nélkül, különutas lépéseket tettek, így például korlátozták az úgynevezett "shortolási" műveleteket a pénzügyi piacokon.
A németek szerint az Európai Bizottság helyett új testületnek kellene ezentúl górcső alá vennie a nemzeti stabilitási programokat. Ebben az Európai Központi Bank emberei, illetve "független" intézmények kaphatnának szerepet. A pénzügyi tervezést illetően Ausztria, Svédország és az Egyesült Királyság előzetesen ellenkezésének adott hangot azzal a német elképzeléssel szemben, hogy az uniós pénzügyminiszterek még a parlamenti elfogadás előtt tekintsék át az egyes tagországok költségvetés-tervezetét.
Felmerült olyan elképzelés is, hogy az uniós stabilitási előírásokat notóriusan megszegő országtól vonják meg a jövőben a strukturális támogatási pénzeket, illetve függesszék fel a tagállami kormányokat képviselő tanácsban a szavazati jogukat. A pénteki tanácskozás kezdetén elhangzott szakmai latolgatásokban a korábbinál viszonylag kevesebb szó esett az Európai Valutaalap megteremtésének ötletéről.