Összeálltak az osztrák gazdaságélénkítő elképzelések

Az alakulóban lévő új osztrák kormány hosszas tárgyalások után tető alá hozta az ország gazdaságának élénkítésére szánt programját. A fő hangsúly a gazdaság bővülése és a foglalkoztatás növelése.

A lassan alakot öltő új osztrák szociáldemokrata-néppárti nagykoalíciós kormány öthetes egyeztető  tárgyalások után tető alá hozott, 270 oldalra rúgó programja két élénkítő csomagot is tartalmaz a pénzügyi válság következményeivel küszködő gazdaság megsegítésére. Többi között jelentős adócsökkentési tervről intézkedik, és új szabályozást vezet be a bevándorlás területén.

A fő hangsúly a gazdaság bővülésének és a foglalkoztatottság növekedésének elősegítésén van, egyidejűleg a program célul tűzi ki az államháztartás egyensúlyba hozatalát az ötéves törvényhozási ciklus végére. A két konjunktúracsomag egyike évente egymilliárd eurós kiadást irányoz elő 2009 és 2012 között, részben (700 millió  eurós összegben) a szövetségi vasút fejlesztésére, részben a közép- és kisvállalatok erősítésére támogatás és hitelfedezet formájában. A második program 1,9 milliárd euró összértékű (2009-2010): 570 millió  eurót szánnak az idő előtti értékleírásokra, előrehoznak különböző, összesen 850 millió eurót kitevő szövetségi  közberuházásokat, 50 millió euróval többet költenek kutatásra és fejlesztésre, 75  milliót pedig regionális foglalkoztatási programokra terveznek fordítani.

A tervek markáns eleme, hogy előbbre hozzák az eredetileg 2010-re tervezett adóreformot, és azt már jövője megvalósítják, méghozzá 2,7 milliárd eurós összértékben; a költségvonzat oroszlánrészét - 2,2 milliárd eurót - a bér- és jövedelmi adók terheinek csökkentése fogja kitenni. Fölfelé módosítják az adósávokat, és a legfelsőbb kategóriát leszámítva mérséklik az adókulcsokat; a reform százalékos  viszonyításban főképpen a középrétegeknek kedvez; további 500 millió eurót a gyermekes családok javára fordítanak kedvezmények, levonások, juttatások és egyszeri kifizetések formájában.

E mellett lényeges elem, hogy az eddigi kvótarendszer helyett - az amerikai zöldkártya  mintájára - bevezetik a piros-fehér-piros kártya kiadását, méghozzá  pontozásos alapon: vizsgálni fogják a hazai munkaerőpiac igényeit, a kérvényezők szakmai felkészültségét és képesítését, nyelvtudását is.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.