Össze-vissza csap a BUX, a frank legalább gyengült
Ha vicces lenne a helyzet, akkor azt lehetne mondani, hogy olyan szint, ahol a Budapesti Értéktőzsde elsődleges mutatója nem járt, az már nincs is. Az index nap közbeni legmagasabb és legalacsonyabb pontja között csaknem 1250 pont különbség volt. Olykor akad olyan hónap vagy negyedév, amikor egész időszak alatt nem lehet ekkora változást tapasztalni.
A reggel még igencsak derűsen indult. A távol-keleti tőzsdék, a szerdai fejleményeket figyelembe véve, ha nem is a legszebben – hiszen estek, igaz kevesebb mint egy százalékkal –, de jól szerepeltek. A európai börzéken már sokkal örömtelibbnek tűnt a hangulat. Nem sokkal nyitást követően 2-2,5 százalékos emelkedést is lehetett látni. A BUX követte a iránymutatást, de ahogy tegnap alul, így most felülteljesítette az átlagot, s 3 százalék körüli növekedésben volt.
Délrea viszont elfogyott minden, ahogy a globális maghatározó börzék, úgy a BUX is tegnapi záróára körül mozgott. Ezek után aztán jött a feketeleves, s közzétették az amerikai külkereskedelmi hiányról szóló adatokat, amelyek rosszabbak lettek a vártnál. A júniusi deficit 53 milliárd dollár volt, ami a befektetők által vált 47,5 milliárdos tételtől.
Ennek következtében az esés újabb lendületet vett, s 16746 pontig süllyedt az index, amely már csaknem 3,5 százalékos esés volt. Pintér András, a Budapest Alapkezelő részvénypiaci elemzője és Kuti Ákos, a Equilor Befektetési Zrt. szakértője is úgy vélte, az esés második hulláma részben az amerikai adattal magyarázható. Ezzel együtt a döbbenetesen ingazoló piac egyáltalán nem meglepő. Nagyon nagy a hangulathullámzás a befektetők körében, hiszen borúsak a növekedési kilátások, s ez érthető módon a korábbiak töredékére csökkenti a kockázatvállalási hajlandóságot.
Az mélypont utáni jelentős emelkedésnek nem nagyon akadt magyarázata, – a három százalékos mínusz után fél ötkor már 1,5 százalékos emelkedésben volt a mutató – az leginkább az ideges, nyugtalan piac velejáróla. Most ez a természetes állapot – jegyezték meg.
Pintér András, az előzőekhez hozzátette: most már az látható, érzékelhető, hogy nagy intézményi befektetők is eladnak magyar piacon.
A mai napi fejleményekből ezzel együtt a svájci frank euróval szembeni gyengülése igazán figyelemre méltó. Az alpesi deviza délután 1,09-es szinten állt, míg nem olyan régen még paritás közelében, 1,007 volt a keresztárfolyam.
Ebben nagy szerepe van a Svájci Nemzeti Banknak (SNB). A jegybank lényegében minden ezköszt hajlandó bevetni, hogy gyengítse az ország devizáját. Ezt szóban és elemzők szerint konkrét intervenció formájában folyamatosan meg is teszi. Előbbire Tomas Jordan interjúja volt a legjobb példa. Az SNB monetáris tanácsának tagja a svájci napilap Tages Anzeigernek csütörtöki számának hasábjain vallott arról, hogy számos olyan intézkedést mérlegelnek, amely hozzájárulhat a frank erősödésének megállításához, ezek közül nem zárhatóak ki olyanok, amelyek közvetlenül befolyásolják a frank árfolyamát.
Ennek délutánra meg is az eredménye. A svájci frank reggeli 268 forint körüli jegyzése délutánra a néhány órával korábban még hihetetlennek tűnő 254 forintos szintre esett. Az euróval szemben már nem volt ilyen látványos a változás. Ezen a piacon csupán nagyjából két forintot erősödött a magyar fizetőeszköz, 275 forint közelébe.