Összevissza rángatta Draghi az eurót
Csalódásként értékelték Mario Draghi, az Európai Központi Bank (EKB) elnökének csütörtöki bejelentését a piacok és az elemzők is. Az olasz bankár múlt heti, Londonban tartott beszéde után - melyet sokan úgy értelmeztek, hogy az EKB kilátásba helyezte bajba jutott eurózóna tagok állampapírjainak felvásárlását - nagy várakozások előzték meg az Európai Központ Bank igazgató tanácsának csütörtöki ülését és az azt követő sajtótájékoztatót, de Draghi csalódást keltett.
Az EKB a következő hetekben kidolgozza azokat a mechanizmusokat, amelyekkel a másodpiacon történő vásárlások révén sikerül az állampapírok hozamait lejjebb vinni - jelentette be a jegybank elnöke. Az EKB csak később, feltehetően szeptemberben dönt arról, hogy beindítja-e ezeket a mechanizmusokat, miután az európai mentőalapok kötvényvásárlására áldásukat adták az európai kormányok.
Magyarán Mario Draghi hiába emelte a téteket múlt héten, nem sikerült meggyőznie a Bundesbank vezetőjét, Jens Weidmannt, aki ellenzi az Európai Központi Bank beavatkozását az államtkötvénypiacon, mert a német értelmezés szerint az már veszélyesen közel jár a kormányok közvetlen finanszírozásához, amit az EKB nem tehet meg. Mint Draghi elárulta, a kötvényvásárlás mostani kilátásba helyezését is ellenezte egy igazgatótanácsi tag, s bár az olasz bankár nem nevezte meg Weidmannt, biztosra vehető a német jegybankelnök különvéleménye.
Draghi tovább folytatta az európai kormányokkal folytatott pókerjátszmát is: mint közölte, a kormányoknak fegyelemezett fiskális politikát kell folytatniuk, végre kell hajtaniuk a strukturális reformokat, és az európai intézmények kiépítésének is fel kell gyorsulnia. Kifejtette: az EKB csak akkor tud segíteni az állampapírok hozamainak csökkentésében, ha a kormányok először az európai mentőalapokhoz fordulnak segítségért, s elfogadják az azzal járó feltételeket. Draghi jelezte: a rövidtávú állampapírokra vonatkozhat majd az EKB segítsége, de a lehetésges kötvényvásárlás mikéntjéről és méretéről nem nyilatkozott, mint mondta, azt most a központi bank bizottságaiban dolgozzák ki.
Draghi bejelentése után a spanyol és az olasz tíz vées lejáratú papírok hozamai is emelkedtek, az európai tőzsdék pedig zuhanni kezdtek.
Az EKB olasz vezetője megismételte: az euró visszafordíthatatlan, és ezt azt jelenti, hogy senki sem fog visszatérni a lírára, vagy a drachmára. - Nincs értelme az euró ellen fogadni - figyelmeztetett Draghi. Csütörtökön egyébként azt állította, a múlt heti londoni beszédében nem volt utalás az állampapírok vásárlásának újraindítására.
Az nem volt meglepetés, hogy az EKB nem változtatott az alapkamaton, amelyet a múlt hónapban szállítottak le 0,75 százalékra. Drgahi közölte, az alapkamat csökkentését megvitatták, de ezt most senki sem látta időszerűnek az igazgatótanácsban.