Máris megoldódott a mini-olajválságunk

A friss hírek szerint máris megoldódott a Magyarország olajellátását fenyegető ismételt orosz-ukrán pénzügyi vita: a szaktárca a Népszabadságot arról tájékoztatta, hogy információik szerint az orosz és az ukrán fél megállapodott egymással. Szóban ez meg is történt. Délután ennek híján még a Magyarországot, Szlovákiát és Csehországot ellátó Barátság olajvezeték elzárása fenyegetett.

A magyar kormány információi szerint az orosz és az ukrán fél máris megállapodást kötött a Magyarországot is ellátó Barátság kőolajvezeték januári elzárásával fenyegető pénzügyi vitában - tájékoztatta lapunkat Oláh Lajos, a Közlekedési, Hírközlési és Energiaügyi Minisztérium államtitkára. Ez meg is történt. Létrejött az elvi megállapodás Ukrajna és Oroszország között az európai fogyasztóknak szánt orosz nyersolaj jövő évi ukrajnai tranzitjáról.

A Barátság vezeték egyik szivattyúállomása - elzárják?
A Barátság vezeték egyik szivattyúállomása - újra kinyíltak a csapok

Az erről szóló megállapodás szövegét két napon belül aláírják - jelentette be az orosz energiaügyi minisztérium hétfőn este. Hozzátette: nem várható semmiféle fennakadás a fogyasztók olajellátásában.

Előzőleg telefonon egyeztetett Jurij Prodan, ukrán tüzelő- és energiaügyi miniszter, valamint Szergej Smatko orosz energetikai miniszter - mondta az ukrán tüzelő- és energiaügyi minisztérium szóvivője. Hozzátette: a megállapodás biztosítja az európai fogyasztók hosszú távú és stabil ellátását.

A pozitív végkifejletű történet előzménye, hogy ma reggelre az Európai Unió hivatalosan értesítette Magyarországot, hogy Oroszország tájékoztatása szerint az orosz-ukrán elszámolási viták folytán január elsején akár hazánk irányába is megszünhetnek a Barátság kőolajvezetéken a szállítások - közölte korábban az államtitkár.

Az úgynevezett "korai riasztási rendszert" az EU és Oroszország ez év elején dolgozta ki, annak érdekében, hogy a - sajnos menetrendszerűen jelentkező - orosz-ukrán elszámolási viták okozta európai ellátási gondok esélyéről az érintett uniós országok mihamarabb értesüljenek. A Barátság Kőolajvezeték Ukrajnán keresztül Szlovákiába, Magyarországra és a Cseh Köztársaságba juttatja el az orosz olajat.

Oláh Lajos már délután hangsúlyozta, a korai figyelmeztetés csupán a csapelzárás esélyét jelenti, amiről így remélhettük, hogy esetleg mégis elmarad.

Hangsúlyozta: Magyarországnak több mint 90 - más szakértők szerint több mint 100 - napra elegendő saját stratégiai olajtartalékai vannak. Ezek csak a mostanihoz hasonló ellátási gondok esetén szabadíthatók fel. A finomítást végző Mol pedig az Adria vezetéken bármikor vásárolhat - odáig tengeren érkező - olajszállítmányokat. (A 2007-es, a mostanihoz nagyon hasonló "olajválság" során az is elhagzott, hogy a Molnak több hétre elegendő saját készlete van. Akkor végül alig kellett a stratégiai készletekhez nyúlni.) Hozzáfűzte: ez is bizonyítja a magyar kormány álláspontjának helyességét, amely alapján épp most adták át a hasonló problémák áthidalása érdekében feltöltött stratégiai gáztárolót is.

A szaktárca közleménye szerint az orosz hatóságok a „Korai Előrejelző Rendszeren" keresztül tájékoztatták az Európai Bizottságot arról, hogy 2010. január 1-től leállhat az orosz kőolaj Ukrajnán keresztüli szállítása az Európai Unióba.

A hírt a mai napon a Mol üzleti partnere, az orosz szállításokért felelős Transznyefty is megerősítette. Az orosz fél tájékoztatása szerint ennek oka, hogy az ukrajnai szállítást végző Ukrtransznafta módosítani kívánja a kőolajszállítások után a Transznyefty által fizetendő tranzitdíjakat. A szállítás leállítása több tagállamot - Magyarországot, Szlovákiát és Csehországot - közvetlenül is érinthet.

Magyarország felkészült az energiaszállítások esetleges megszakadására. Nálunk 1993-ban kezdődött meg a biztonsági kőolaj- és kőolajtermék készletek kialakítása. Az Unió, valamint a Nemzetközi Energiaügynökség elvárásaival összhangban a rendelkezésre álló készletek szintje jelenleg meghaladja az ország 90 napi átlagos fogyasztását. Ezt a készletet az üzemanyagárba beépített néhány forintos díjgból alakították ki.

Magyarország Horvátország felől, az Adria vezetéken keresztül is ellátható, így - különösen a rendelkezésre álló stratégiai tartalékok fényében - az orosz-ukrán viszony esetleges kiéleződése esetén sem kell fennakadásokra számítani az ország kőolajellátásában - szögezi le a tárca is.

A kormány kiemelt figyelmet fordít az ország energiaellátásának biztosítására, folyamatosan figyelemmel kíséri a kialakult helyzetet, valamint a szükséges és szokásos diplomáciai lépéseket megtette.

A kőolajszállítások esetleges leállítása kapcsán leginkább érintett tagállamok helyzetének felmérése, a szükséges intézkedések meghatározása, valamint a közös álláspont kialakítása érdekében Magyarország kezdeményezte, hogy január elején a V4 országok magas szintű energetikai találkozójára kerüljön sor Budapesten.

A Mol délutáni közleménye szerint az olajtársaság a mai napon hivatalos tájékoztatást kapott a Transznyefttől: az Ukrtransznaftával fennálló tranzitvitájuk miatt január 1-től leállhatnak a kőolajszállítások Szlovákia, Csehország és Magyarország irányába.

A kőolajszállítás megállításának valószínűségéről értesítetté a Közlekedési, Hírközlési és Energiaügyi Minisztériumot is.

A Mol felkészült a helyzet kezelésére: az Ukrajna felől érkező Barátság vezeték esetleges leállását követően az Adria vezeték megfordítása és folyamatos üzemű importba állítása az elsődleges feladat, mely mintegy 25-30 napot vesz igénybe.

A Magyar Szénhidrogén Készletező Szövetség (MSZKSZ) stratégiai készlete elegendő az ország 90 napi átlagos fogyasztásának fedezésére - teszik hozzá.

Az orosz-ukrán viszony esetleges kiéleződése során sincs veszélyben az ország ellátás-biztonsága - szögezi le a Mol.

Az MTI kora délutáni jelentése szerint Oroszország ma hivatalosan értesítette az Európai Uniót, az pedig Szlovákiát az olajszállítás esetleges leállásáról a Barátság Kőolajvezetéken a tisztázatlan orosz-ukrán olajtranzit vita miatt - közölte az Európai Unió Bizottsága.

Robert Fico szlovák miniszterelnök hétfőn kora délután összehívta a szlovák nemzetbiztonsági tanács rendkívüli ülését - tudatta egy Pozsonyban kiadott szlovák kormányközlemény. Az ülést követően sajtótájékoztatót tartanak.

Egy EU-forrás szerint elegendő olajtartalékkal rendelkeznek az olajszállítás esetleges fennakadása miatt érintett országok. Nincs azonnali aggodalomra ok a fogyasztók és az üzleti szféra energiaellátását illetően - tette hozzá a forrás, aki szerint az EU pozitívan értékeli, hogy működött a korai riasztási rendszer.

Egy korábbi szlovák közlemény szerint "az orosz energiaügyi minisztérium a két ország között fennálló korai riasztási megállapodásnak megfelelően levélben tájékoztatta a szlovák kormányt a három EU-tagállamba irányuló olajszállítás lehetséges leállásáról Oroszország és Ukrajna között az olajtranzit ügyében fennálló rendezetlen kérdések miatt". 

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.