Oroszország "nem ígért semmit az OPEC-nek", növeli olajtermelését

Az orosz kormány szerint Oroszországnak nincs semmiféle kötelezettsége az OPEC iránt, és ezentúl is növelni akarja olajtermelését.

"Semmit sem ígértünk sosem, téves az az állítás, hogy nem tartjuk be a szabályokat" - idézte a Szergej Smatko orosz energiaügyi miniszter nyilatkozatát pénteken a Reuters hírügynökség. Az orosz miniszter arra válaszolt, hogy a kőolajexportőr országok szervezete, az OPEC főtitkára Abdullah al-Badri csütörtökön "nem épp bátorítónak" nevezte, hogy Oroszország egyáltalán nem működik együtt a szervezettel az olaj árának védelmében. Az OPEC miniszteri értekezlete csütörtökön változatlanul hagyta a tagországok tavaly év végén és idén év elején csökkentett kitermelési kvótáit.

Oroszországot is erősen sújtotta az olaj árának összeomlása a múlt év második felében, és most nem csak az év eleje óta megkétszereződött árakból profitál, hanem a termelés növeléséből is.

A mostani árakon már lehetségesek új, fejlesztő beruházások az orosz olajtermelésbe, és ezek folytatódni is fognak - mondta Smatko. Azt is közölte, hogy a hónap végétől megszüntetik a kiviteli vámot 13 kelet-szibériai olajmező exportjára, ami szintén segíteni fogja a kivitelt.

Oroszország olajtermelése augusztusban rekord méretű volt, a kitermelt 42,149 millió tonna, napi átlagban 9,97 millió hordó 0,6 százalékkal haladta meg a júliusit, és 1,5 százalékkal a tavaly augusztusit. Ezt egy nagy új olajmező megnyitása segítette az északi sarkkör vidékén, közölték az orosz energiaügyi minisztériumban.

Szintén augusztusban az orosz olajexport a Transneft vezetékmonopólium hálózatán júliushoz képest 3,7 százalékkal 17,615 millió tonnára nőtt, és 5,2 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit. Egyéb exportutakon, főleg Kína felé, 2,128 millió tonna volt az orosz kivitel, 37,9 százalékkal több, mint júliusban, és 27,4 százalékkal több, mint tavaly augusztusban. Ily módon Oroszország növelte piaci részarányát az OPEC rovására.

Egy évtized után tavaly első ízben csökkent az orosz olajtermelés, 2 százalékkal 481,1 millió tonnára, napi átlagban 9,78 millió hordóra a 2007-es 491,18 millió tonnáról, azaz napi 9,86 millió hordóról. Idén az első félévben már közel 1 százalékkal nőtt az olajkitermelés, úgy, hogy a decemberi, 9,66 millió hordós mélypont óta folyamatosan nő, és május óta meghaladja az egy évvel korábbit.

A Szovjetunió megszűnése óta az orosz olajtermelés 2007. októberben ért az előző csúcsra, átlagosan napi 9,93 millió hordóra, azóta a kitermelés lassan csökkent tavaly decemberig. A legutóbbi rekord is messze elmarad azonban minden idők csúcsától, napi 12,5 millió hordótól: azt még a Szovjetunió keretében érték el 1988-ban.

Az orosz olajtársaságok régóta panaszolták, hogy a magas adók miatt nem csak az exportot kénytelenek visszafogni, hanem további beruházásokra sem gondolhatnak.

Az orosz kitermelés 1999 óta közel 60 százalékkal nőtt 2007 őszéig, de az utóbbi években a növekedés üteme jelentősen lassult, évi 2-2,3 százalékra. 2004-ben az évi növekedési ütem 9 százalékos, 2003-ban még 11 százalékos volt - az utolsó növekedési rekord a Szovjetunió megszűnése óta.

Oroszország adja a világ olajtermelésének mintegy 11 százalékát, földgáztermelésének több mint ötödét. 

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.