Óriásit bukott az OTP és a MOL!
A világ tőzsdéin uralkodó pánikhangulatban 7 százalékot esett a Budapesti Értéktőzsde részvényindexe szerdán délelőtt.A BUX 11.30 órakor 16.211,35 ponton állt, ami a keddi záró értékéhez képest 1230,51 pontos, 7,05 százalékos csökkenés, a szerdai nyitásnál 287,69 ponttal alacsonyabb. A BUX 5,41 százalékos csökkenéssel, 16 499 ponton nyitott, majd egészen 15 826 pontig esett az értéke. Ez 9,26 százalékkal volt alacsonyabb a keddi záró értékénél. Utoljára több mint három éve, 2005 májusában járt ezen a szinten a BUX. Mostanra viszont már 16 600-nál jár a BUX, a kedélyek kezdenek megnyugodni.
A BÉT-en jegyzett részvények csaknem felének, 19 papírnak valamint a kárpótlási jegynek is szünetelt a kereskedése néhány percig, mert 10 százaléknál nagyobb mértékben esett az árfolyamuk. A kereskedési rendszer ilyen esetben automatikusan leállítja a papír adásvételét. Az ideiglenesen felfüggesztett papírok között volt két blue chip részvény, az OTP és a Mol is. Az OTP árfolyamesése nap közben már az előző napon is meghaladta a tíz százalékot, így a bankpapír kereskedését két egymást követő napon kellett szüneteltetni.
Az OTP részvények árfolyama közel 15 százalékos mínuszban, 4422 forinton is járt, a Mol papírok legalacsonyabb árfolyama délelőtt 12 060 forint volt, ami csaknem 13 százalékos visszaesés. A részvénypiac forgalma délelőtt 19,6 milliárd forint volt, a vezető részvények mellett minden papírnak csökkent az árfolyama az előző záráshoz képest.
A Mol részvények ára fél tizenkettőkor 12 980 forint volt, 860 forinttal, 6,21 százalékkal alacsonyabb a keddi záróárnál. Az OTP részvények ára 620 forinttal, 11,95 százalékkal 4570 forintra esett. A Magyar Telekom árfolyama 31 forinttal, 4,02 százalékkal 740 forintra csökkent. A Richter papírok árfolyama 1150 forinttal, 3,51 százalékkal 31 650 forintra esett.
Az OTP Bank jó állapotban van ahhoz, hogy túljusson a mostani gazdasági környezet viharain – közölte szerdán a bank vezérigazgató-helyettese. Urbán László egy bécsi pénzügyi konferencián fejtette ki, hogy a bank nem nyújt annyi hitelt ügyfeleinek, mint amennyit azok kapni szeretnének - ennyiben "túlélési módban" dolgozik. Változást jelent az is, hogy az OTP nagyon szelektív és nagyon konzervatív a kötvények kibocsátásában. Az OTP vezetője hangsúlyozta a konferencián, hogy a bank likviditása bőséges, a bank jó állapotban van, tőkehelyzete "rendkívül erős, nincs elsődleges kitettsége a világ pénzpiacait megmérgező értékpapíroktól. Likviditásunk 2009 végéig úgy is elegendő, ha egy fillért sem veszünk fel a tőkepiacról - idézte Urbánt a Reuters hírügynökség.
A Magyar Nemzeti Bank továbbra is stabilnak ítéli a magyar pénzintézeti rendszert, a bankpiacot, ezzel együtt a jegybank a társintézményekkel, így a Pénzügyi Szervezetek állami felügyeletével együtt kész minden lépést megtenni, ha arra szükség lesz - mondta Király Júlia, a Magyar Nemzeti Bank alelnöke délelőtti sajtótájékoztatón. Az MNB megítélése szerint a hazai bankrendszer tőkeerős, az országban nincsenek "mérgezett" értékpapírok, ha azonban szükségessé válik, a jegybank a pénzügyi rendszer biztonságos működése érdekében megtesz mindent.
Csányi eladta összes Mol-papírját
A Mol bejelentette, hogy Csányi Sándor, a Mol igazgatóságának alelnöke, az OTP elnök-vezérigazgatója október 7-én a tőzsdén értékesítette 12 453 darab Mol részvényét, 14 136 forintos átlagárfolyamon (a csomag értéke 176 millió forint). A tranzakciót követően Csányi Sándor tulajdonában nem maradt Mol-részvény.