Óriás kotrógép Bükkábrányban
A 12 méter átmérőjű marótárcsa 12 millió köbméternyi meddő és lignit megmozgatására képes évente. Ez azt jelenti, hogy 20-30 százalékkal nagyobb a teljesítménye, mint a világ második legnagyobb kompakt marótárcsás kotrógépének, ami az Egyesült Államokban, Dallasban működik.
A holdkráter-szerű külszíni fejtésben működő kotrógép méreteire jellemző, hogy szinte eltörpülnek mellette a bányagödörben "járőröző" Rába-Steiger traktorok. Az úgynevezett szalagkocsival együtt 2310 tonna össztömegű Sandvik PE 100 típusú berendezés óránként 6700 köbméternyi föld kitermelésére képes a 16 "merítékű" marótárcsa segítségével. A merítékekben, vagyis a marótárcsa fogaiban könnyedén elférne egy-egy jól megtermett felnőtt ember. A hatalmas lánctalpakon a gép úgy mozog, mint egy gigászi növényevő dinoszaurusz, percenként 8 méteres sebességgel.
A kivitelezés alatt volt olyan időszak, amikor egyszerre 130 szerelő dolgozott a kotrógép felépítésén.
Valaska József, az ME igazgatóságának az elnöke az avató ünnepségen hangoztatta: ez a fejlesztés beruházás a jövőbe, ami különösen fontos a jelenlegi gazdasági krízis idején.
Az ausztriai székhelyű Sandvik által gyártott kotrógép üzembe állításával 35 új munkahely jött létre a cég bükkábrányi bányájában. Az új gép modernizációt is jelent, hiszen az ME hasonló berendezései 3-4 évtizede üzemelnek.
A ME visontai és bükkábrányi bányáiban 8-8,5 millió tonna lignitet termel évente, amelyet a 950 megawatt összteljesítményű visontai erőmű használ fel villamos energia termelésre.
Az elmúlt évben 89 milliárd forintos forgalmat produkáló ME 50,9 százaléka a német RWE Power tulajdona. Az ugyancsak német Energie Baden-Württemberg a részvények 21,7 százalékát birtokolja, míg a Magyar Villamos Művek részesedése 25,5 százalék. A fennmaradó hányadon kisrészvényesek osztoznak.
A társaság idei üzleti tervében, mintegy 100 milliárd forintnyi árbevétel szerepel.
Valaska József elmondta, hogy a gazdasági krízis az árampiacon is érezteti hatását, ám kieső ügyfeleik helyett sikerült újakat találni. Az elnök úgy vélekedett, hogy a lignit alapú energiatermelés, amely alig drágább az atomenergiánál, a jövőben is megőrzi pozícióját.
A ME a Magyarországon termelt villamos energia 15 százalékát állítja elő.